Chovateli unikli středomořští plži, zahrádkáři jsou zděšeni

V Mariánských Lázních unikl jednomu z chovatelů dosud neupřesněný počet plžů. Jedná se o druh zvaný Hlemýždík kropenatý, který se pěstuje na maso. Majitelé zahrádek, ve kterých se uprchlí plži usadili, jsou znepokojeni a jejich obavy sdílejí i zoologové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsvatební tanec hlemýžďů

Předsvatební tanec hlemýžďů | Foto: Wikipedia, Jangle1969

Přírodovědec z Městského muzea Mariánské Lázně Libor Dvořák, který se jako malakolog specializuje na plže a hlemýždě zdůraznil, že jde o velmi žravý druh.

„Dávají přednost čerstvé rostlinné potravě. Vrhnou se na všechno co je dostupné, na rozdíl od našich druhů nejsou vybíraví a žerou opravdu všechno,“ potvrdil Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Specialista na plže a hlemýždě Libor Dvořák ve večerních Ozvěnách dne

Hlemýždík kropenatý má tenkou ulitu a proto hůře snáší zimy. Obvykle se vyskytuje v okolí Středozemního moře, ovšem v posledních desetiletích se pravděpodobně s transporty zeleniny dostal i do střední Evropy. V roce 2008 byl objeven i v Praze, kde dokázal přezimovat.

„Určitě bude docházet i k dalším výsadkům a plž se objeví i jinde. Jestli tam ale přežije zimu a usadí se natrvalo se zatím nedá posoudit,“ uvedl Dvořák.

Pokud by podle něj tak velké množství plžů, kteří se dostali do volné přírody v Mariánských Lázních dokázalo přezimovat, tak by vznikla velmi silná populace, která by mohla způsobit velké škody zahrádkářům. Hlemýždíci by také mohli výrazně konkurovat domácím druhům plžů, které by nakonec mohli úplně vytlačit.

Podle malakologa Dvořáka je jedinou šancí zorganizovat sběrnou akci a co nejvíc Hlemýždíků kropenatých najít a zlikvidovat.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme