Čína chce zachránit tygry, medicína z nich se ale vyrábí dál

I přesto, že v divoké přírodě žije už jen asi 3200 tygrů, pytláci je stále loví kvůli použití zvířecích orgánů a kostí v tradiční čínské medicíně. Těmto kočkovitým šelmám přitom hrozí bezprostřední vyhynutí. Jak tygry zachránit, řešilo v ruském Petrohradu summit třinácti zemí, ve kterých tygři žijí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr

Tygr | Foto: Corel GALLERY

Krabiček s vyobrazením ohrožené kočkovité šelmy existuje v lékárnách řada, prakticky všechny jsou ovšem produkty firmy, která má tygra jen ve znaku. Oficiálně žádný lék vyrobený z tygřích částí sehnat nelze. Na černém trhu ovšem něco takového možné je. Za jednoho tygra získají pašeráci kolem 50 tisíc dolarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ohrožených tygrech a čínské medicíně informuje Robert Mikoláš

„Věří, že čínská medicína existuje už tisíce let a že díky ní Číňané také přežili, jinými slovy, že skutečně pomáhá. V případě tygrů se traduje, že jejich kosti jsou výborné na revmatismus. Proto je o ně takový zájem. Já o těchto účincích ale silně pochybuji, nikdo je navíc neprokázal,“ říká doktor Wong, který vystudoval lékařské fakulty v Číně i zahraničí.

Přestože se lékař alternativní medicíně nebrání, v případě zvířecích produktů je obezřetný. Kvůli údajným zázračným účinkům tygřích orgánů však poptávka stále převyšuje nabídku, což se odráží i na vysokých ziscích pytláků.

„Číňané vždy věřili, že když sní určité zvířecí orgány, zlepší se i ty jejich, tedy ty samé. Dvojnásob to platí pro tygry. Především muži konzumují jejich penisy, protože podle čínské medicíny mají blahodárný vliv na potenci či sexuální život,“ vysvětluje Wong.

Pašerácké stezky fungují i mimo Asii

Podle expertů je ročně zabito kvůli podobným pověrám kolem 150 tygrů. Kontroly na rusko-čínské hranici, přes kterou se části zvířat i nadále pašují, například přes jezero Chanka, jsou přitom více než nedostatečné. Navíc zde bují i korupce.

Podobné pašerácké stezky fungují i z jihovýchodní Asie, Tibetu a dokonce až z Afriky. Peking sice obchodování s tygřími kostmi a dalšími produkty zakázal, na druhé straně ale v zemi existují tygří farmy, kde je chováno na pět tisíc těchto jedinců.

Problémy mají i zoologické zahrady, kde v poslední době došlo k řadě záhadných úmrtí tygrů, jejichž kosti byly následně použity k výrobě léčiv a darovány vysokým provinčním úředníkům i policejním důstojníkům.

Tygří summit má pomoci zabránit vyhubení těchto šelem. Ambiciózní program má zajistit, že se v příštích dvanácti letech počet tygrů zdvojnásobí. Nutné je ale především přesvědčit veřejnost, i proto se do boje za záchranu kočkovitých šelem pustil například i populární akční herec Jackie Chan.

Robert Mikoláš, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme