Čína údajně vypouští až o 20 procent více uhlíku do ovzduší, než uvádí Peking

Čína vypouští o téměř 20 procent více emisí uhlíku, než dosud uváděla. Vyplývá to ze studie čínských, britských a amerických vědců, kteří zkoumali oficiální data čínských úřadů. Nejlidnatější země světa navíc už dnes drží smutný primát největšího znečišťovatele naší planety co se skleníkových plynů týče.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěné ovzduší. Ilustrační foto.

Znečištěné ovzduší. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Tým expertů porovnával dva údaje Čínského statistického úřadu, první zahrnoval celostátní energetické hodnoty a druhý z 30 čínských provincií. A výsledkem byl nepoměr ve výši 1,4 miliardy tun vypouštěných emisí, což je jen o něco málo více, než kolik činí celoroční emise Japonska, které patří mezi pět zemí vypouštějících nejvíce skleníkových plynů na světě.

Někteří vědci už dříve vyjadřovali pochybnosti nad čísly poskytovanými Pekingem, toto poslední zjištění ale bylo, jak přiznávají, výrazně nad jejich očekávání. Konkrétně tedy dosáhly emise ze všech čínských provincií v roce 2010 rekordních 9 miliard tun. Pro srovnání v USA dosáhly 6,9 miliardy a v EU 4 miliardy tun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu, jak Čína znečišťuje ovzduší, se věnuje zpravodaj Robert Mikoláš

Čínští experti poukazují především na snahu provinčních a lokálních vlád uvádět nižší hodnoty, protože jsou pod tlakem centrální vlády, která stanovila jasné cíle. Proto do Pekingu posílají čísla neodpovídající skutečnosti. A jak říká bývalý poradce Národní rady pro zachování přírodních zdrojů Jang Fu-čchiang, nejvíce se ‚podvádí‘ s uhlím.

Čína totiž vyrábí téměř tři čtvrtiny energie v uhelných elektrárnách, a i když chce Peking jen letos uvolnit na podporu úspor energie, obnovitelných zdrojů a omezení emisí přes půl bilionu korun, existuje velké množství menších, často ilegálních dolů zásobujících různé průmyslové podniky. A v jejich případě prakticky neexistuje žádný monitorovací systém, nemluvě o tom, že se tím vyhýbají i placení daní.

Na základě poskytovaných dat se tvoří počítačové simulace extrémních situací, tedy velkého sucha a jeho dopadu třeba na úrodu obilí nebo naopak záplav. Slouží zároveň i k předvídání budoucích klimatických změn. Vědci z různých částí světa přitom už dlouhodobě varují, že zvýšení teploty na Zemi o více než dva stupně Celsia je pro lidstvo nebezpečné. Hrozí totiž masová migrace obyvatel nebo konflikty.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme