Číňané mají jíst kvůli životnímu prostředí méně masa. Nápad podpořil Schwarzenegger i Cameron

Číňané by měli jíst méně masa. Doporučení nedávno schválila tamní vláda, která tak chce zlepšit zdraví obyvatel a pomoci životnímu prostředí. Záměr podporuje také kampaň, do které se zapojili herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger společně s režisérem Jamesem Cameronem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arnold Schwarzenegger a James Cameron podpořili kampaň za snížení spotřeby masa | Foto: Vern Evans, WildAid

Čínská vláda chce, aby obyvatelé nejlidnatější země světa jedli do roku 2030 průměrně mezi 40 a 75 gramy masa denně. Což je asi čtvrtina až polovina toho, co Číňané snědí dnes - asi 63 kilo ročně.

Pro srovnání Češi v posledních letech průměrně spotřebují téměř 80 kilogramů masa ročně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Číňané mají jíst kvůli životnímu prostředí méně masa. Nápad podpořil Schwarzenegger i Cameron. Téma pro Zdeňka Nováka

Nové stravovací návyky má v Číně propagovat kampaň, do které se zapojili i slavné hollywoodské osobnosti.

Sloganem „méně masa, méně tepla, víc života“ plán podpořil herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Kromě něj v kampani vystoupil i režisér Titaniku nebo Avatara James Cameron.

Jedním z cílů kampaně je ochrana životního prostředí. Chov zvířat zabíjených na maso se podle některých zjištění podílí na oteplování planety víc než například celosvětová doprava.

V Číně se přitom sní něco mezi čtvrtinou a třetinou celosvětové produkce masa. U vepřového je to dokonce polovina. Čínské vládě ale nejde zdaleka jen o ekologii, chce také bojovat proti obezitě a cukrovce, se kterými má země stále větší problémy.

Finální verze spotu zatím není hotová, objevit by se měla letos v létě. Zájemci se ale mohou podívat na video ze zákulisí natáčení.

 

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme