Co slyší motýlí uši

Vibrující membrána na křídlech umožňuje tropickým motýlům rozlišovat vysoké a nízké zóny zvuku, a vyhýbat se tak lovícím ptákům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Motýl Morpho peleides pochází ze Střední a Jižní Ameriky a známý je především díky barvoměně svých modrých křídel | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, User:Bilboq

Motýl Morpho peleides pochází ze Střední a Jižní Ameriky a známý je především díky barvoměně svých modrých křídel. Na nich je umístěno také sluchové ústrojí těchto motýlů - malá pružná membrána, kterou zkoumali vědci z Bristolské univerzity. Membrána je napojená na smyslové orgány a převádí zvuky z okolí na signály, které může zpracovat nervová soustava.

S pomocí laserového paprsku biologové sledovali vibrace membrány při různých tónech zvuku. Zjistili, že nízké tóny rozechvívají pouze menší část membrány, zatímco u vysokých vibruje celá její plocha. Neobvyklé vlastnosti membrány tak motýlům umožňují rozlišit mezi zvuky o různém tónu. Biologové se domnívají, že jde o adaptaci, která motýlům umožňuje včas zaznamenat blížící se ptáky. Díky vnímání nízkých tónů mohou detekovat údery ptačích křídel ve vzduchu, a díky vysokým tónům motýli zaznamenají ptačí zpěv.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme