Čtyři čeští převaláci už se zabydlují v mongolské stepi

Velmi vyhroceně končila cesta čtyř koní Převalského z pražské ZOO do Národního parku Khomin tal v západním Mongolsku. Příspěvek k návratu tohoto druhu do volné přírody neměl vůbec hladký průběh. Když už nákladní vozy po 22 hodinách strastiplné jízdy stepí a pouští nacouvaly do ohrady a domorodci se chystali bedny s vystresovanými zvířaty sundat, mongolský veterinář se vzepřel a odmítl vzácnou zásilku převzít a vydat závěrečné razítko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůň Převalského

Kůň Převalského | Foto: Tomáš Adamec

Tvrdé vyjednávání zástupců pražské ZOO ale nakonec skončilo úspěšně a převaláci poprvé vstoupili na půdu svých předků. V koních jsou desítky let našeho úsilí a doprava stála miliony, bránili české koně proti mongolskému úřednímu šimlu zoologové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lubomíra Smatany z Mongolska

Kdyby měl mongolský veterinář dodržet své předpisy, musel by koním údajně dát další dávku uspávacích prostředků a vypustit je kdo ví kdy, Češi si tak tedy trochu nebrali servítky a koně prostě z beden vypustili sami.

Kurátor kopytnatců z pražské ZOO Jan Marek byl po vypuštění koní plný zadostiučinění: „Jsem šťastný, že všechno dopadlo, proběhlo, že koně vypadají v pořádku, cestu zvládly v pohodě a že jsme je teď vrátili do země jejich původu.“

Šlo o vůbec nejdelší transport v moderní historii, který skončil úspěchem, potvrdil Radiožurnálu ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek. Cesta koní z pražské ZOO trvala 51 hodin.

Ľubomír Smatana, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme