Čtyři opravdu divocí koně se vrátí do mongolské stepi. Zásluhou pražské zoo

Dlouholetý sen českých chovatelů koně Převalského se splnil. 14. června vypraví pražská zoo svůj první vlastní transport do mongolské stepi. Jednoho hřebce a tři klisny odveze vojenské letadlo CASA a chovatelé doplní populaci divokých koní v Národním parku Khomiin Tal v poušti Gobi. Pražská zoo má výsadní postavení v chovu koně Převalského, protože vede jeho mezinárodní plemennou knihu. S nápadem vrátit koně do mongolské divočiny přišel před třiceti lety její zoolog Jiří Volf.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůň Převalského

Kůň Převalského | Foto: Hynek Bulíř

Koně se zatím ještě pasou v chovné stanici na České Sibiři. Ošetřovatelé už je ale připravují; upravili jim kopyta a veterinář Roman Vodička přemýšlí, jestli Převaláci poletí ve stoje nebo vleže. „To se rozhodnu podle toho, jak budou koně reagovat. V každém případě je zklidníme pomocí léků.“

Šest tisíc kilometrů ve vzduchu s dvěma krátkými přestávkami v Rusku, to je především častá změna tlaku a mimořádně tvrdý stres. Vojenské letadlo skýtá základní komfort, říká velitel 24. základny dopravního letectva Jiří Vávra. „Ten tlak v kabině odpovídá nadmořské výšce 1500 až 2300 metrů nad mořem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lubomíra Smatany o přípravách výjimečné expedice

Po příletu do západního Mongolska nemají ještě chovatelé ani koně vyhráno. Čeká je další transport 250 kilometrů po rozbitých cestách do pouště Gobi. Cestu připravuje šéf chovu Evžen Kůs, který už je na místě. „Bedny naložíme na nákladní auta a všichni mají co dělat, aby příšernou cestu přežili ve zdraví.“

Koně pak čeká nejméně roční aklimatizace v chovné stanici. Musejí si zvyknout na nové parazity a na tvrdé podnebí. V létě skoro plus 40, v zimě skoro mínus 40. A to není všechno, říká Evžen Kůs. „S vlky si celkem poradí, a když je málo sněhu, přežijí. Horší jsou ale sněžné bouře, kdy sníh koně zasype, nedostanou se k potravě a zmrznou.“

Pražská zoo se věnuje chovu Převaláků už 80 let, vede mezinárodní plemennou knihu, kterou jako první otevřel zoolog Jiří Volf. Ten také přišel před mnoha lety s myšlenkou vrátit koně do mongolské divočiny. „Můžu vám říct, že když ty koně vycházeli z beden do volné stepi, tak jsem měl mrazení v zádech.“

Dvě třetiny koní Převalského, kteří žijí divoce v Mongolsku a dnes už i v Číně, mají v sobě geny předků z pražské zoologické zahrady. Tím se pražská zoo řadí mezi nejaktivnější zachránce posledního divokého koně na světě.

Ľubomír Smatana, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme