Definitivní konec madagaskarských potápek

Potápky skořicovohrdlé definitivně zmizely ze světa i ze seznamu žijících druhů. Vědci potvrdili, že ptačí druh z Madagaskaru vyhynul ještě před začátkem 21. století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápka skořicovohrdlá (Tachybaptus rufolavatus)

Potápka skořicovohrdlá (Tachybaptus rufolavatus) | Foto: IUCN, Chris Rose

Potápky skořicovohrdlé (Tachybaptus rufolavatus) byly endemickým druhem, který se vyskytoval pouze na ostrově Madagaskar. Na délku měřily asi 25 cm a jejich letové schopnosti omezovala malá křídla. Kvůli nim tito ptáci žili sedavým způsobem v okolí horských jezer a nebyli schopní přelétávat na delší vzdálenosti. Není vyloučeno, že i to přispělo k jejich konci – podle odborníků z Mezinárodního svazu na ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) byla hlavní příčinou zániku druhu kombinace pytláctví a dravých ryb. Pytláci při lovu ryb používají nylonové sítě, ve kterých vodní ptáci snadno uváznou a utopí se. Ryby rodu Micropterus a Ophiocephalus jsou v madagaskarských jezerech nepůvodní a spolu s introdukovanými savci připravily potápky o potravní zdroje.

Potápky skořicovohrdlé byly naposledy pozorovány v roce 1985 na jezeře Alaotra na východě Madagaskaru. V letech 1986 až 1988 tu sice vědci spatřili podobné ptáky, ale pravděpodobně šlo o křížence potápek skořicovohrdlých a jiného druhu. Při průzkumu v roce 1999 a 2000 se už vědcům nepodařilo objevit čistokrevnou potápku ani křížence. Neúspěchem skončila i další pátrání. Při aktualizaci Červeného seznamu ohrožených druhů proto byla potápka skořicovohrdlá zapsána mezi vyhynulé druhy ptáků.

Zdroj: IUCN

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme