Design jedovatých žab

Na pestrobarveném „designu“ pokožky jedovatých jihoamerických žab se podílejí ptáci. Dokázal to experiment s více než třemi tisíci modelů žab.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ranitomeya Ventri, ilustrační foto

Ranitomeya Ventri, ilustrační foto | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Jihoamerické stromové žáby mají neuvěřitelně pestré barvy i vzory. Jejich účel je jasný – varovat dravce, že maličký obojživelník je prudce jedovatý. K tomu by však teoreticky stačil jeden typ výstražného zbarvení a nabízí se otázka, proč je design pokožky žab tak rozmanitý. Evoluční biologové z Montrealské univerzity se ji rozhodli vyřešit zkoumáním pralesniček klamavých (Ranitomeya imitator), u kterého se vyskytuje deset různých typů odlišných jak barvou, tak černým vzorem na kůži.

Vědci si dali tu práci a vytvořili 3600 modelů žab, z nichž každý byl velký 18 mm. Modely pomalovali tak, aby odpovídaly dvěma barevným typům pralesniček ze dvou oddělených oblastí. Do každé z nich vědci nastražili oba typy modelů a sledovali, jak na to budou reagovat místní predátoři, především ptáci. Jakmile spočítali, kolik modelů bylo poškozeno ptačím zobákem, vynořil se jasný obraz. Ptáci se vyhýbali modelům, které napodobovaly místní jedovaté žáby, ale útočili na modely těch „cizích“. Tento objev pomáhá vysvětlit barevnou diverzitu jedovatých žab. Tím, že ptáci likvidují žáby, které se „vymykají normě“, totiž upevňují lokální barevné varianty.

Zdroj: American Naturalist

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme