Desítky dobrovolníků budou stopovat rysa v Jeseníkách. Pomůžou i fotopasti

Ochránci přírody budou i letos v Jeseníkách pátrat po stopách rysa. Do rozsáhlého monitoringu se už tento víkend zapojí desítky dobrovolníků. V další vlně vyrazí do terénu pracovníci správy Chráněné krajinné oblasti. Čekají ale na lepší počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rys ostrovid | Foto: CC0 Public domain

„V tuhle chvíli probíhá rysí kaňkování, kdy samci obcházejí celá svá teritoria,“ popisuje vedoucí CHKO Jeseníky Petr Šaj. Právě období páření je pro monitoring ideální. Během námluv jsou totiž zvířata nejaktivnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadá stopování rysa ostrovida v Jeseníkách, zjišťovala redaktorka Andrea Švubová

„Značkují si teritoria. Z toho důvodu, pokud máme rozumně starou sněhovou pokrývku, tak máme i velkou šanci zaznamenat stopy,“ doplňuje Šaj.

Jenže letos moc sněhu v Jeseníkách není. Na příznivější podmínky proto ochranáři přírody čekají. První skupinka dobrovolníků se ale do terénu vypraví už zítra. I když zřejmě nenarazí na žádné stopy, mohou mít štěstí na jiné pobytové znaky. „Ve formě získávání vzorků trusu, moči a podobně,“ upřesňuje Šaj.

Rysa viděli i myslivci

Dobrovolníci si naplánovali celodenní túry napříč Jeseníky. Zaměří se i na Zlatohorsko, odkud získali svědectví o pohybu šelmy. Jiří Beneš z Hnutí Duha Olomouc ukazuje tři fotografie stržených srn.

„Vykazují typické znaky pro kořist rysa. Je to zejména, jak je tady vidět, nepřirozeně zalomený krk, a pak zejména místo, odkud je rys začíná žrát. Srnčí začne žrát vždycky od kýty,“ dodává Beneš. Přímý důkaz ale ochranářům stále chybí. A nemají ho minimálně už dva roky.

„Budeme velmi rádi, pokud potvrdíme i to, že se v Jeseníkách kromě vlka pohybuje i rys. Kromě těchto indicií nám k tomu pomáhají i zprávy od myslivců. V posledních týdnech máme od tří na sobě nezávislých myslivců informace o přímém pozorování rysa ostrovida ze stejné oblasti, ze které pocházejí i fotografie (srn, pozn. red.).“

V získání věrohodného důkazu o přítomnosti rysa by mohly pomoci i fotopasti. Tuto zimu jich je v pohoří asi sedmdesát.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme