Dinosaurus objevený od hlavy

Americkým paleontologům se podařil unikátní kousek - našli hned čtyři lebky neznámého druhu býložravých dinosaurů sauropodů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abydosaurus mcintoshi

Abydosaurus mcintoshi | Foto: Brigham Young University, Michael Skrepnick

Obrovští sauropodi nosili hlavy na velmi dlouhých krcích a jejich lebka byla proto stavěná lehčeji než lebka savců nebo jiných skupin dinosaurů. Tenké lebeční kosti se většinou rozloží záhy po smrti, takže kompletní lebka byla objevena jen u 8 ze 120 známých sauropodů. K nim se teď přidal nový druh, který paleontologové z Univerzity Brighama Younga popsali na základě dvou kompletních a dvou částečně zachovalých lebek. Fosilie pocházejí z lomu na východě Utahu, obsahujícího horniny staré 105 milionů let. Lebky patří nedospělým jedincům dosud nepopsanému druhu, který dostal jméno Abydosaurus mcintoshi. Rodové jméno se vztahuje k městu Abydos, kde měla být údajně pohřbena hlava egyptského boha Usirea a druhové vzniklo na počest amerického paleontologa Jacka McIntoshe.

Sauropodi se živili rostlinami a jejich zuby se kontinuálně obměňovaly. V období jury u nich existovaly zuby různého tvaru, ale v pozdější křídě už všichni sauropodi měli rovné zuby, které svým tvarem připomínaly tužku. Zuby abydosaurů jsou někde mezi těmito extrémy a odrážejí posun směrem k menším zubům, které se rychleji obměňovaly. Objev nového druhu sauropoda vědci detailně popíší v časopise Naturwissenschaften. Už teď ale oznámili, že jeho nejbližším příbuzným byl brachiosaurus, který žil asi před 45 miliony let.

Zdroj: Brigham Young University

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme