Divoké a domácí velbloudy dělí 700 000 let

Divocí velbloudi dvouhrbí jsou podle nové studie svým domestikovaným "bratránkům" příbuzní jen velmi vzdáleně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velbloud dvouhrbý

Velbloud dvouhrbý | Foto: Podkrušnohorský ZOOPARK Chomutov

V Číně a Mongolsku dnes přežívá posledních pár stovek divokých velbloudů dvouhrbých (Camelus bactrianus), kteří jsou zapsáni na seznam kriticky ohrožených druhů. Stáda domestikovaných velbloudů jsou naopak velice hojná - odhadem žije v Asii asi 1,5 milionu domestikovaných velbloudů dvouhrbých, kteří se chovají pro maso, srst a jako nákladní zvířata. Domestikovaní velbloudi jsou menší a štíhlejší než divocí a mají jiný tvar hrbů. Příbuzenské vztahy mezi oběma skupinami zůstávaly dlouho nejasné, i když většina lidí se domnívala, že domácí velbloudi byli vyšlechtěni z divokých předků před několika tisíci let. Nedávný výzkum ale ukázal, že divocí a domácí velbloudi se mezi sebou kříží jen velmi obtížně.

Důvod nyní odhalila genetická studie 18 domácích a 3 divokých velbloudů, kterou vypracovali čínští vědci. Zjistili, že všichni divocí velbloudi jsou si navzájem příbuzní a že stejná situace panuje také u domácích velbloudů. Překvapením ale bylo, že poslední společný předek divokých a domestikovaných velbloudů žil před 700 000 let. Tato "genetická propast" tak podle informací BBC potvrdila, že divocí velbloudi jsou zcela unikátní a obě skupiny by měly být považovány za samostatné poddruhy.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme