Dlouhotrvající sucha brzdí letošní houbařskou sezonu na Olomoucku

Zatímco na některých místech v Čechách už začaly houbařské žně, v lesích na Olomoucku o houby nezavadíte. Srpen přitom podle odborníků patří k obdobím, ve kterém roste nejvíce druhů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houbaření. Ilustrační foto

Houbaření. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle přerovského mykologa Jiřího Polčáka je na vině dlouhotrvající sucho a také velké rozdíly v nočních a denních teplotách.

„Je takové katastrofální sucho, že houby nemají dostatek vláhy a nejsou schopny vyrůst. Dalším neduhem je i větrné počasí, které vysuší půdní kryt, a ještě horší jsou výkyvy teplot," vysvětluje.

„Když máme přes noc 12 stupňů a přes den 25, někdy až 30 stupňů, to houby nemají rády. Potřebujeme, aby tři dny pořádně pršelo, půda nasákla, došlo tak k tvorbě podhoubí a houby pak začaly plodit,“ dodává.

Hub je stále málo v celém Česku. Nejvíce zatím rostou ve Středočeském kraji a na Českomoravské vrchovině, téměř vůbec nejsou právě na Moravě a také v jihozápadních Čechách. Příliš příznivá není ani předpověď počasí, která na víkend hlásí oteplení a žádné srážky.

V současné době nejvíc rostou hřiby - dubové, smrkové, kováře a suchohřiby, vyskytuje se ale i jedovatý hřib satan. Houbaři mohou objevit i muchomůrky, holubinky nebo ryzce, málo rostou pečárky nebo bedly.

Jana Zemková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme