Do jihlavské zoo dorazily žirafy. Nelehká cesta trvala téměř 30 hodin

V jihlavské zoo mají od včerejšího večera poprvé žirafy. Dva mladí samci dorazili z Německa a z Belgie. Zvířata potkalo na cestě do nového domova hned několik nástrah. Silný vítr, nízký most, rozbitá silnice i štěrk ve výběhu měly na svědomí dvanáctihodinové zdržení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žirafí samci se po náročné cestě zabydlují v jihlavské zoo | Zdroj: ČTK

Žirafy vyhlíželi v jihlavské zoo už od brzkých ranních hodin. O první komplikace se postaral německý sameček, který odmítal nastoupit do přepravního boxu. Nalákat se nechal až po třech hodinách.

Problémům ale nebyl konec, ani když čtyři metry vysoký a celkem úzký stříbrný přepravník se dvěma žirafími samci konečně po dlouhém čekání dorazil do areálu zoologické zahrady.

Auto s přívěsem zapadlo do štěrku v žirafím pavilonu a nemohlo se hnout. Na pomoc přiběhla asi desítka stavařů z vedlejšího rozestavěného pavilonu.

Každý myslel hlavně na to, aby se žirafy dostaly v pořádku a co nejrychleji z přepravníku do nového domova. Sameček, který cestoval z Belgie, totiž strávil v kabině celkem asi 30 hodin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvanáctihodinové čekání na žirafy podstoupila i redaktorka Olga Štrejbarová

„Je to přibližně pět let od doby, kdy jsme začali usilovat o to, aby žirafy v Jihlavě byly, kdy jsme začali pracovat na studii, potom projektu a teď nakonec na realizaci a výstavbě. Teď je rozhodující, aby tu cestu přežily bez úhony,“ strachovala se ředitelka zoo Eliška Kubíková.

Desítky přihlížejících novinářů i návštěvníků zahrady se nakonec dočkali. „Neskutečné se stalo skutečností. Už ji pouští. Hele, ta je nádherná,“ radovali se pracovníci jihlavské zoo.

Vše nakonec dobře dopadlo a unavení mladí samci z Belgie a Německa se zabydleli v jihlavském pavilonu. Dnes za nimi přijede ještě třetí samec, tentokrát z Ostravy.

Ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková chce žirafy slavnostně představit veřejnosti 5. června, po třítýdenní aklimatizaci.

„Žirafy si budou nějakou dobu zvykat ve vnitřním prostředí. Potom půjdou do dvorečku – nebo jak my říkáme paddocku – a poté do venkovního výběhu. Jestli se budou rychle aklimatizovat, jestli všechno půjde, jak si představujeme nebo třeba lépe, tak samozřejmě můžou být ve venkovním výběhu i dříve,“ vysvětlila.

„Zima jim určitě vadit nebude, protože jedna je z Ostravy, tak to bude takové podobné, jedna je z Německa, jedna je z Belgie. Nejsou to žirafy z Afriky, jsou zvyklé na evropské podnebí,“ dodala Kateřina Kosová z jihlavské zoo.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme