Do Skryjí na Rakovnicku si jezdí pro domácí kozí sýry lidé z celého Česka
Teprve rok je ve Skryjích na Rakovnicku kozí farma. Pavlína Jirsová a její přítel Alexandr tu začali hospodařit a vyrábět kozí sýry loni v dubnu a už teď sem jezdí lidé z různých koutů Česka. Loni ani nedokázali poptávku uspokojit. Teď by chtěli na farmě vybudovat park, kde by návštěvníkům přiblížili, jak vypadá chov koz nebo třeba výroba sýrů.
„Každé ráno kozy pozdravím a ony mi odpoví. Ve stáji jsou v zimním období, protože jsou choulostivé. Mají tady zimní stání, rodí tady mláďata,“ ukazuje Pavlína Jirsová. Teď od jara mohou být kozy zase venku, za stájí mají hektarový výběh.
Pavlína Jirsová se tu se svým partnerem a dvěma syny stará o 38 bílých krátkosrstých koz, jde o jedno ze dvou českých národních plemen. Teď tu navíc mají ještě několik desítek kůzlat. První se narodilo den před Štědrým dnem, to poslední koncem března.
Pavlína Jirsová se s rodinou do Skryjí přestěhovala asi před šesti lety. Předtím žili na Moravě. „Chtěli jsme bydlet na vesnici, žít v souladu s přírodou.“
Koupili tu pozemek a později i sousední bývalý vepřín, ze kterého je dnes stáj pro kozy. Pavlína Jirsová jim s láskou říká holky a její dvouletý syn Eda mezi nimi s oblibou pobíhá. Z nápadu chovat kozy ale nebyla hned od začátku nadšená.
„Byla to myšlenka partnera, mně to trvalo déle, byla jsem se dokonce v lesoparku podívat, jak taková koza vlastně vypadá, a ze začátku jsem z toho měla trochu strach, protože jsem nikdy žádná hospodářská zvířata nechovala. Nakonec jsem se v tom našla.“
Farmu otevřeli a začali se sem sjíždět zájemci o prohlídku i o kozí sýry, které Pavlína Jirsová vyrábí. Úplně nejčastěji sem během léta chodí vodáci, kteří sjíždějí Berounku a udělají si v Křivoklátských lesích zastávku.
„Zájem nás opravdu překvapil, já jsem netušila, že ve Skryjích je v létě tolik turistů. Snažíme se vyjít vstříc a ukázat jim chov, ale bohužel naše kapacita k tomu nestačí.“
Letos se proto rozhodli vypracovat projekt a požádat o evropskou dotaci z programu Leader na rozvoj venkova.
„Chtěli bychom před stájí udělat faremní park, aby lidi, když přijdou s dětmi, si mohli odpočinout, měli tu nějaké zázemí. Abych děti mohla seznámit s chovem, ukázat, jak se dojí koza, kolik se rodí kůzlat, i co s týče výroby sýra jako takového.“
Z kozího mléka vyrábí Pavlína Jirsová přírodní nebo bylinko česnekový čerstvý sýr, bryndzu nebo kefír s tibetskou houbou. Obden zpracovává přes sto litrů mléka a vyrobí asi 120 sýrů. Každý musí ve formičce minimálně čtyřikrát obrátit, druhý den je solí a balí. Všechno prodává v malém obchůdku, který sousedí se stájí pro kozy.
„Snažili jsme se stylizovat krámek do stylu Provence, což je taková mekka kozích sýrů.“ Kozí sýry ale nevyrábí celoročně.
„Správné kozí sýry, se jak říkají Francouzi, prodávají od Velikonoc po dušičky. Koza porodí pouze jednou do roka, takže je to vždy sezonní záležitost. V lednu, únoru, březnu se nám začnou rodit kůzlata, my je pomalu odstavujeme a až koncem března můžeme vyrábět sýry, které máme až do konce října.“
Své sýry ale neprodává jen ve skryjském obchůdku, jezdí také na farmářské trhy. Loni třeba do Černošic a Dobřichovic, letos ji potkáte na pražské náplavce na Rašínově nábřeží.
View Larger Map