Dočkáme se žabích farem?

Hlad labužníků po žabích stehýnkách by podle nové studie mohly uspokojit žabí farmy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skokan zelený (Rana esculenta)

Skokan zelený (Rana esculenta) | Foto: Martin Šandera

Poptávku po žabím mase, které je především ve Francii považováno za lahůdku, uspokojuje dovoz žab z Asie. Některé druhy jsou už ale téměř vyjedeny a obchod s obojživelníky navíc přispívá k šíření chorob. Logické řešení - žabí farmy - bylo zatím považováno za neekonomické. V malém prostoru hustě osídlené žábami snadno propukají nemoci a žáby krmené levnými granulemi nijak zvlášť neprospívají. Francouzští výzkumníci ale vypracovali studii, podle které se zdá, že žabí farmy přece jen mají jistou šanci.

Vědci experimentovali se dvěma druhy evropských skokanů - skokany krátkonohými (Rana lessonae) a skokany skřehotavými (Rana ridibunda) - a jejich kříženci skokany zelenými (Rana esculenta). Pokusné žáby chovali v prostorách o velikosti 1 m2, na kterém žilo až 1000 skokanů. Jako krmení dostávali granule vyrobené z rybího masa a sójové mouky. V těchto podmínkách přežila více než polovina skokanů skřehotavých déle než tři roky, zatímco u zbylých dvou druhů se to podařilo jen 5 až 8 % žab. Skokani skřehotaví jsou tedy jasným kandidátem pro chov na žabí farmě. Podstatné také je, že snadno dosahují váhy 30 gramů, což je pro francouzské kuchaře naprosté minimum.

Pokud se žabích farem dočkáme, budou si asijští obojživelníci moct oddechnout. Ekologové ale podle článku na stránkách New Scientist příliš nadšeni nejsou a říkají, že jednodušší by bylo prostě jíst místo žabích stehýnek kuřata, která údajně chutnají podobně. Obávají se vlivu žabích farem na místní prostředí a poukazují i na to, že ubývá ryb, z jejichž masa by se mělo vyrábět krmení pro žáby.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme