Dostihoví koně mají nejen arabský původ

Výsledky zkoumání koňské mitochondriální DNA vyvrátily poněkud snobskou představu o původu anglických plnokrevníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dostih | Foto: Comstock Images

Původ dnešních dostihových koní – anglických plnokrevníků - se datuje až do začátku 17. a 18. století, kdy se do Velké Británie dostala trojice arabských hřebců Godolphin Arabian, Darley Arabian a Berley Turk. Pocházeli z Blízkého východu a stali se zakladateli linií dostihových koní. Máme jejich portréty i záznamy o křížení. Klisny v nich nejsou nijak jmenovány, protože tehdejší chovatelé veškeré zásluhy na úspěšnosti hříbat připisovali hřebcům. Mnoho chovatelů předpokládá, že matky dostihových hříbat patřily k původním plemenům britských a irských koní. Na počátku 20. století se však objevila více „aristokratická“ idea, podle které nebyli arabského původu jen hřebci, ale také klisny.

Spornou otázku teď vyřešila genetická studie mitochondriální DNA, která se přenáší pouze v mateřské linii. Výzkumníci z Cambridge ji analyzovali u 300 plnokrevníků a téměř 2000 koní jiných evropských plemen. Zjistili, že sekvence mitochondriální DNA plnokrevníků se nejvíce podobají sekvencím původních britských a irských plemen. Jejich klisny ke vzniku plnokrevníků přispěly přibližně ze 60 %, dalších 30 % bylo asijského původu a jen asi 8 % připadá na arabské klisny. Je to logické: převézt na počátku 17. století z Blízkého východu do Británie pár hřebců, kteří mohou mít stovky potomků, je jedna věc. Dovážet celá stáda klisen, z nichž každá za život porodí jen několik hříbat, je věc druhá - a mnohem méně výhodná.

Zdroj: Science Now, Nature News, Biology Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme