Dravec, který krade geny

Získat z ulovených živočichů energii umí každý predátor. Dravá mořská řasa však postoupila na vyšší úroveň a využívá i geny své kořisti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednobuněčná obrněnka Oxyrrhis marina | Foto: University of British Columbia, Susana Breglia

Jednobuněčná obrněnka Oxyrrhis marina patří mezi řasy, které jsou součástí mořského planktonu a které mohou vyvolávat jedovaté rudé přílivy. Žije v mělkých vodách celého světa, kde loví bakterie. Navzdory mikroskopické velikosti si plně zaslouží označení predátor, neboť dokáže ulovit a pozřít kořist téměř stejně velkou, jako je sama. A pokud není v okolí dost potravy, stane se obrněnka kanibalem, který loví příslušníky svého vlastního rodu. Je také nesmírně odolná, a jak zjistili vědci z Univerzity Britské Kolumbie, vlastní unikátní mechanismus, který jí usnadňuje přežití.

Obrněnka z genomu své kořisti sebrala gen, který mořské bakterie využívají při fotosyntéze. Je to příklad takzvaného laterálního transferu genů čili pohybu genů mezi dvěma málo příbuznými druhy organismů. Pozoruhodné však je, že ukradený gen kóduje vznik pigmentu rhodopsinu, která funguje jako fotoreceptor a dokáže získávat energii ze světelného záření. Lidé mají v sítnici podobnou bílkovinu opsin, která umožňuje vidění za šera, ale energii získávat nedokáže. Obrněnky Oxyrrhis marina genů pro rhodopsin ukořistily tolik, že se jejich buňky zbarvily dorůžova. Vědci jsou přesvědčeni, že díky molekulám rhodopsinu obrněnky dokážou získávat energii ze světla a využívat ji při trávení kořisti. A mezi ní jsou samozřejmě i původní dárci genu pro rhodopsin. „Je to velice elegantní mix metabolických strategií,“ říkají vědci.

Zdroj: Nature Communications, University of British Columbia

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme