Dubnové zemětřesení v Nepálu posunulo o několik centimetrů Mount Everest

Zemětřesení v Nepálu si v dubnu vyžádalo tisíce lidských životů a zničilo na půl milionu domů. Média v sousední Číně dnes uvedla, že otřesy o síle skoro osmi stupňů pozměnily i dosavadní zeměpisné údaje. O tři centimetry jihozápadním směrem posunuly i nejvyšší horu světa. Před zemětřesením se přitom Mount Everest ročně posouval o několik centimetrů opačným směrem, na severovýchod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest

Mount Everest | Foto: licence Public Domain (eng)

Za uplynulé desetiletí se horský velikán přemístil o 40 centimetrů na severovýchod. Za stejné období navíc hora o tři centimetry povyrostla. Otřesy půdy o síle 7,8 stupně z 25. dubna ale tento trend změnily, konstatoval čínský státní deník China Daily s odvoláním na národní kartografický a geografický úřad.

Přehrát

00:00 / 00:00

O posunu Mount Everestu vlivem zemětřesení mluvil seizmolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd

„Podle modelů, které byly sestaveny ze záznamů zemětřesení, je zřejmé, že v zemské kůře pod zemským povrchem se sousední horninové bloky posunuly dokonce asi o 3,5 metru. Zemský povrch, jak je zřejmé zase z družicových snímků, se v některých místech posunul až o jeden metr. Mount Everest je asi o 150 kilometrů mimo hlavní plochu, kde se desky pohybovaly. Uváděná hodnota je proto myslím věrohodná,“ říká seizmolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Pohyb je podle něj nicméně nicotný ve srovnání s tím, jak velká je to oblast a jak vysoké je místní horstvo: „Je to zajímavé, ale pro oblast to nemá žádný zásadní význam.“

Při prvním zemětřesení se také na Mount Everestu sesunula lavina, která zabila 18 lidí. Úřady Nepálu a Číny, na jejichž hranicích hora leží, následně ukončily na Everestu jarní lezeckou sezonu.

Druhé, květnové zemětřesení, které dosáhlo intenzity 7,3 stupně, s Everestem nepohnulo, uvedl list China Daily.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme