Dva měsíce, dvě stovky nových druhů

Více než 200 nových druhů živočichů a rostlin objevili biologové během pouhé 2 měsíce trvající expedice do pralesů Papui Nové Guinei.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K nejpozoruhodnějším objevům patří kobylka z rodu Mossula

K nejpozoruhodnějším objevům patří kobylka z rodu Mossula | Foto: Piotr Naskrecki, iLCP

Expedice je součástí úsilí organizace Conservation International o zdokumentování biodiverzity na málo známých, ale druhově bohatých místech naší planety. Deštné pralesy, které se na Papui Nové Guinei nacházejí v horách Nakanai a Muller v nadmořské výšce 500 až 2875 metrů, k nim bezesporu patří. Během pouhých dvou měsíců tady vědci objevili 6 nových druhů savců, 24 druhů žab, 9 druhů rostlin a téměř 200 nových druhů hmyzu a pavouků. Několik druhů kobylek, nejméně jeden mravenec a jeden savec jsou natolik odlišní od svých známých příbuzných, že představují nejen nové druhy, ale také rody. Nový rod savců představuje hnědá myš s dlouhým, na špičce bílým ocáskem, která žije v nadmořské výšce 1590 metrů nad mořem. Svým vzhledem připomíná jiné novoguinejské hlodavce, podle vědců však nemá žádné známé blízké příbuzné.

K nejpozoruhodnějším objevům patří také kobylka z rodu Mossula s unikátním obranným mechanismem. V ohrožení zvedne své neobvykle dlouhé a trnité nohy nad hlavu a snaží se jimi dravce popíchat. Entomologové to zažili na vlastní kůži a zážitek popisují jako velice bolestivý. O něco méně nebezpečné bylo objevování nových druhů rododendronů s bílými květy, které jsou v deštných pralesích Papui-Nové Guinei extrémně hojné. Rododendrony patří k nejrozšířenějším rostlinám jihovýchodní Asie a Melanésie a Nová Guinea je považována za centrum jejich diverzity. „Na Nové Guinei je snad každé místo unikátní a obsahuje neuvěřitelné množství druhů. Od porozumění ekologické mozaice země, která se nám mění před očima, jsme však zatím ještě daleko,“ říkají vědci.

Zdroj: Conservation International

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme