Efekt vítěze u cvrčků

Vítězství podporuje chuť na další boj. Tento „efekt vítěze“ má u cvrčků podobné příčiny jako u lidí a jiných obratlovců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus)

Cvrček dvouskvrnný (Gryllus bimaculatus) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Dospělí samci cvrčků dvouskvrnných (Gryllus bimaculatus) rádi svádějí souboje. Samec, který zvítězí, má do dalšího boje daleko větší chuť než samec, který sice odešel nezraněn, ale s pocitem porážky. Zdroj zvýšené agresivity zkoumali biologové z Lipské univerzity, kteří pro cvrčky uspořádali velký turnaj. Zjistili, že „efekt vítěze“ nemá dlouhého trvání – zvýšená chuť do boje vydrží hmyzímu zápasníkovi jen 20 minut po vyhraném souboji. Pak se agresivita každého cvrčka vrací na svou běžnou úroveň.

Některé cvrčky vědci před vypuštěním na kolbiště ošetřili chemickou látkou epinastinem. V hmyzím organismu funguje jako vysoce selektivní blokátor receptorů takzvaného oktopaminergního systému. Ten představuje obdobu adrenalinového systému obratlovců. Podání epinastinu a zablokování oktopaminergního systému cvrčkům spolehlivě sebralo veškerou chuť do dalších bojů. Za zvýšenou agresivitou u cvrčků tedy zřejmě stojí mohutný výlev jejich „adrenalinu“.

Zdroj: PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme