Ekologové opět obviňují NP Šumava, že ničí kůrovce nelegálně

Na prahu léta znovu ožívá spor Šumavu. Aktivisté z Hnutí Duha obvinili vedení šumavského národního parku z toho, že nelegálně používá na likvidaci kůrovce chemické prostředky. Otrávené kmeny podle nich zabíjejí vodní živočichy a mohou ohrozit i populaci tetřeva hlušce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta na Luzný vede stezkou, na které mohou návštěvníci vidět, jak se les zasažený kůrovcem znovu obnovuje | Foto: Jana Matznerová

Otrávené kmeny objevily hlídky Hnutí Duha v lokalitě pod Oblíkem. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha jsou kmeny napuštěné prostředkem obsahujícím pesticid cypermethrin.

„To je látka, která se řadí mezi takzvané endokrinní disruptory. V podstatě se jedná o jedovatou látku, která narušuje nervový systém živočichů. A je to látka, kterou si správa parku povolila používat v národním parku,“ řekl Jaromír Bláha.

Dodal, že tato látka bezprostředně zabíjí veškeré bezobratlé živočichy, tedy veškerý hmyz, který sedne na klády nebo se živí kůrovcem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Bláha z Hnutí Duha a Petr Kahuda z Oddělení lesního provozu Národního parku Šumava diskutují o likvidaci kůrovce chemickými prostředky v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Je to z důvodu ochrany lesa přes lýkožroutem smrkovým. Tato zařízení jsou v národním parku Šumava používána poměrně dlouhou dobu, prakticky od jeho vzniku. V posledních letech počty těchto zařízení a vůbec využití insekticidů v Národním parku Šumava klesá, přesto se mu nelze vyhnout,“ uvedl Petr Kahuda z Oddělení lesního provozu Národního parku Šumava.

Tento postup označil za běžný a tradiční při likvidaci kůrovce.

„Určitě to není postup nelegální, to v žádném případě. Je to postup naprosto legální. Máme na tato obranná zařízení, která používáme, výjimku udělenou státním úřadem ochrany přírody, státní správou ochrany přírody,“ doplnil Petr Kahuda.

Podle Jaromíra Bláha má Národní park Šumava povolení používat zmíněné chemické prostředky pouze tam, kde nehrozí uvolnění jedovatých látek do vody.

„Opravdu v okolí vodních zdrojů není možné tato zařízení vůbec umisťovat a nejsou tma umístěna. Pokud někde náhodou v blízkosti nějaké vody se to zařízení vyskytlo, tak určitě to bylo zajištěno tak, aby se ta chemie do vody nedostala,“ uvedl Petr Kahuda.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme