Ekologové přiměli japonské velrybáře k pozastavení lovu u Antarktidy

Japonsko pozastavilo lov velryb u Antarktidy. Důvodem jsou pokračující akce ochránců přírody, kteří se snaží pravidelnou výpravu za kytovci překazit. Tokio kvůli nim dokonce zvažuje předčasný návrat flotily. Na lov velryb se vztahuje mezinárodní moratorium, Japonci se ale hájí tím, že je zabíjejí jen kvůli vědeckým účelům, podle ekologů i řady expertů ale maso končí v obchodech a restauracích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lov velryb na Faerských ostrovech | Foto: kari.torkilsheyggi.fo

Velrybáři zdůvodňují přerušení lovu bezpečností posádky. Ekologičtí aktivisté z organizace Sea Shepherd je totiž neustále pronásledují a vláda kvůli tomu rozhoduje o předčasném ukončení sezóny, která obvykle trvá až do března.

Cílem výpravy bylo celkem 850 kytovců, podle ochránců přírody jich ale dosud neulovili více než třicet.

Tokio dlouhodobě zabíjení kytovců brání s tím, že jde o staletou tradici. Lov obhajuje i tím, že maso mořských živočichů získává i kvůli vědeckým účelům. Podle ekologů i řady zemí v čele s Austrálií a Novým Zélandem se tím ale Tokio snaží pouze obcházet platné moratorium. Canberra už také kvůli tomu žalovala Japonsko u Mezinárodního soudního dvora v Haagu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme