Emise skleníkových plynů se zvýšily. I přes ekonomickou krizi

Z ústředí Světové meteorologické organizace v Ženevě přišla alarmující zpráva. Ani útlum světové ekonomiky v uplynulých letech nezmírnil koncentraci skleníkových plynů v ovzduší. Naopak v loňském roce podle studie dosáhl jejich výskyt nejvyšší úrovně od předindustriální éry. A čím dál víc tak údajně přispívají ke globálnímu oteplování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatické změny (Ilustrační foto)

Klimatické změny (Ilustrační foto) | Foto: NASA

„Ta data nejsou překvapující, ale znepokojivá skutečně jsou. Potvrzují totiž to, že lidstvem vypouštěné skleníkové plyny narůstají rychlostí větší, než jsme očekávali v jakýchkoli scénářích,“ poznamenal Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku v odpoledních Ozvěnách dne.

Podle něj se sice tempo přibývání skleníkových plynů do atmosféry o něco snížilo, ale nedošlo k poklesu. „Ukazuje se, že s tím, jak se hospodářství vrací ke svému původnímu tempu, tak emise skleníkových plynů rostou. A rostou ještě dokonce rychleji, než před ekonomickou krizí,“ řekl Pašek.

Upozornil ale, že přitom existuje mnoho chytrých technologií, jako jsou obnovitelné zdroje, úspory energie, informační technologie, které rostou, aniž by bylo nutné zvyšovat emise skleníkových plynů.

Nejteplejší rok od poloviny 19. století

Trend změny klimatu dokládají i data zveřejněné agenturou Reuters, která se opřela o informace tří renomovaných ústavů, kde sledují takzvané globální oteplování. Ty se shodují se, že letošek je v průměru nejteplejším rokem od poloviny 19. století.

Sucho - popraskaná cesta na pole | Foto: Pavel Pavlas

„Můžeme si vzpomenou na to, jaké bylo letos léto v Rusku. Katastrofální požáry. Nebo na nejvážnější monzun v Pákistánu s obrovskými povodněmi. To jsou jenom události, které to dokládají,“ připomněl Pašek.

Mezi koncentrací skleníkových plynů a růstem teplot je podle něj totiž prokázaná jasná souvislost. „V klimatickém systému se ale projevuje s určitou setrvačností,“ upřesnil Pašek z Centra pro dopravu a energetiku.

Konference OSN bez velkých očekávání

Příští týden se koná další klimatická konference OSN. Ta loňská v Kodani nedospěla k podstatné dohodě nejvýznamnějších států, jak snižovat škodlivé emise. Nic podobného se nedá čekat ani teď. Podle Paška nejsou do letošní konference ani vkládány takové naděje, jako do loňské.

„Doufejme, že se alespoň podaří naplnit sliby, které politici dali v Kodani. Že se podaří najít další prostředky pro rozvojové země, které se se změnou klimatu už potýkají. A také prostředky na to, aby mohly dále snižovat své emise,“ dodal Pašek.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme