Experti zkoumají kondici stromů v Brně a ve Zlíně a vystavují jim 'zdravotní karty'

Stromy v České republice mají své doktory a také zdravotní karty. Odborníci je teď kontrolují například ve Znojmě nebo v Brně. U každého stromu zaznamenávají jeho stáří, ale hlavně stav a případná doporučení pro ošetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství Evropy ve stromolezení - lezení ze země po větvích do koruny stromu | Foto: Anna Kottová

Informace slouží majitelům dřevin, nahlédnout na webové stránky projektu Stromy pod kontrolou ale může každý. V projektu je zapojené i Brno, kde letos zmapují další desítky stromů kolem brněnských cest.

„Stojíme u jilmu. Má defekt, úzké větvení, kde zarůstá kůra. Je to důsledek nepéče šedesát let zpátky,“ vysvětluje Jaroslav Kolařík, soudní znalec v oboru dendrologie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mapování zdravotního stavu stromů ve Zlíně a Brně zaujalo reportrérku Karolínu Peřestou

Takové pasportování bylo i ve Znojmě. „Bylo potřeba zaktualizovat, v jakém stavu stromy jsou. Zjištění jsou doplněná i o výsledky biologického průzkumu. Jestli jsou osídleny nějakými zvláště chráněnými druhy organismů. Například netopýry, brouky,“ dodává Kolařík.

Špatný stav stromu může být lidem nebezpečný. Své o tom ví ve Zlíně, kde v roce 2009 spadl strom na skupinu lidí, tehdy zemřeli dva chlapci. Magistrát proto údržbu nepodceňuje a v projektu Stromy pod kontrolou mapují co nejvíce zlínských dřevin, říká mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák:

„Stromů už máme zmonitorovaných celkem 16 tisíc a budeme pokračovat dále. Každý rok přibývají stovky až tisíce stromů. Chceme pokračovat až do doby, než budou zmonitorované všechny stromy ve Zlíně, kterých je přibližně okolo 100 tisíc.“

Lidé se o stavu stromů ve svém městě můžou informovat na internetu, kde kromě stáří a zdraví najdou také fotky.

Karolína Peřestá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru