Extrémní ptačí vytrvalec

Břehoušové rudí jsou nejvytrvalejší letci, jaké známe. Klíčem k jejich 11 000 km dlouhému non-stop letu je zřejmě nízká spotřeba energie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Břehouš rudý

Břehouš rudý | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Populace vodních ptáků břehoušů rudých (Limosa lapponica baueri) z Aljašky se každý podzim vydají na cestu na jih. V tom se nijak zvlášť neliší o jiných tažných ptáků. Co však z břehoušů dělá bezkonkurenční rekordmany, je jejich cíl a způsob, jakým jej dosahují. Ptáci míří na Nový Zéland a cestu dlouhou 11 000 kilometrů urazí za pouhých osm dní. Moderní studie dokazují, že břehouši celou trasu urazí non-stop na jeden zátah – během celého letu nejí, nespí a nepřistávají. Zimu přečkají v pohodlí Nového Zélandu a na jaře se vracejí zpět na Aljašku.

Otázkou, jak migrující břehouši dokážou podat tak extrémní vytrvalecký výkon, se zabývali vědci z Lundské univerzity. Jednou z možností je neobvykle malá spotřeba energie během letu. Vědci spočítali, že během jedné hodiny letu břehouš „spálí“ pouze 0,41 % své tělesné hmotnosti. V porovnání s ostatními migrujícími druhy ptáků je to abnormálně málo. Do hry však zřejmě vstupují i další faktory – například správný poměr velikosti a hmotnosti těla, díky kterému má pták na celý let dostatek energie uložené v tukové tkáni. Neméně důležitá je však rychlost letu nebo aerodynamický tvar těla, který minimalizuje odpor vzduchu a snižuje energetické výdaje. Jak se zdá, břehouši na všechny důležité faktory pamatovali.

Zdroj: Science Daily, PLoS Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme