Extrémní vedra ohrožují zdraví nejen lidí, ale i jejich čtyřnohých mazlíčků

Horké letní dny dávají zabrat nejen lidem, ale i zvířatům. Ani psi by se neměli příliš namáhat a chodit na přímé slunce. Hrozí jim kolapsy z horka, které mohou být velmi nebezpečné. Rozhodně psi nesmí zůstávat zavření v autě a měli by mít stále k dispozici dostatek vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvířata z izraelské chovné stanice míří do celého světa | Foto: Břetislav Tureček

Horké letní dny dávají zabrat nejen lidem, ale i zvířatům. Ani psi by se neměli příliš namáhat a chodit na přímé slunce. Z horka jim hrozí nebezpečné kolapsy, které mohou skončit i smrtí. Rozhodně tak nesmí zůstavat zavření v autě a k dipozici by stále měli mít dostatek vody na pití.

To, že horka psům způsobují závažné zdravotní problémy, potvrzuje i olomoucká veterinářka Věra Štěpánová. „Přehřátí hrozí i štěňatům, zvlášť když se neodhadne míra zátěže,“ dodává.

Svoje zkušenosti s tím má i majitelka devítiletého retrívra Blackyho. „Snáší to špatně, před měsícem mi z toho horka zkolaboval a skončil na kapačkách. Měl střevní potíže, horečky i další příznaky,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak ve vedrech pomoci čtyřnohým mazlíčkům, mluví reportérka ČRo Radka Kvasničková

Pokud máme pocit, že je pejskovi až příliš velké horko, zrychleně dýchá a má vyplazený jazyk, je dobré ochladit ho vlažnou vodou. Jak přesně postupovat, vysvětluje Věra Štěpánová.

„Vlažná sprcha nebo vlhký hadr pomůže. Problém je s tím, že to pejsci na sobě neradi snáší. Při sprchování je dobré začít od končetin, je potřeba, aby voda nebyla ledová, spíše vlažná. Od zadní části těla sprchujeme dál dopředu,“ říká veterinářka.

„Pokud ale vidíme, že pejskovi není dobře, že je přehřátý, tak je potřeba vyhledat veterináře,“ dodává.

Majitelka Blackyho už některé věci změnila tak, aby se kolaps jejího mazlíčka už neopakoval.

„Beru ho s sebou tak, aby byl s námi v kanceláři a na vzduchu. Misku s vodou má pořád k dispozici a namáčím mu občas hlavu i čumák,“ vysvětluje majitelka.

Radoslava Kvasničková, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme