Feromon agresivity

Vědci objevili první kontaktní feromon, který u vodních živočichů vyvolává záchvaty agrese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loligo vulgaris (oliheň obecná) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Hans Hillewaert

Představte si scénu z podmořského světa: sameček hlavonožce olihně (Loligo) plave a hledí si svého. Narazí na čerstvě nakladená vajíčka svého druhu a lehce se jich dotkne chapadly. V tu chvíli se jeho chování dramaticky změní - doposud klidný sameček se začne zuřivě vrhat na všechny okolní samečky. Doufá, že si tak zajistí přednostní přístup k samičce, ale vůbec ho nezarazí, že zrovna žádná není v dohledu. Příčinou proměny mírumilovného samečka olihně v zuřivého válečníka je chemická látka beta-microseminoprotein, kterou vylučují pohlavní žlázy samiček.

Látku samičky zabudovávají do vnějšího obalu vajíček, která kladou v otevřeném moři. Objev je pozoruhodný ze dvou důvodů. Agrese byla až dosud považována za komplexní chování, které vyvolává řada nervových, hormonálních i fyziologických podnětů. Tady je však vyvolává jedna jediná molekula. A za druhé, tato molekula patří do rodiny proteinů, které mají i savci. Vyskytují se například ve spermatu myší i lidí a jejich funkce zatím nebyla určena. Objev od olihní však vědce může inspirovat k novým směrům výzkumu.

Zdroj: Current Biology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme