Genom orangutanů je samé překvapení

Orangutani se vedle člověka a šimpanze stali třetím druhem lidoopů, který má „přečtený“ genom.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orangutan

Orangutan | Foto: Fotobanka stock.xchng

Orangutani byli kdysi rozšířeni po velké části Asie, ale dnes se nacházejí jen na ostrovech Borneo a Sumatra, kde jsou pokládáni za samostatné druhy. Jejich populace se od sebe fyzicky oddělily před 21 000 let, když zmizel pevninský most mezi ostrovy. Dřívější studie však naznačily, že oba druhy orangutanů se od sebe mohly oddělit před více než 1 milionem let. To je však podle nové studie přehnané. Tým genetiků pod vedením Davida Lockeho z Washingtonské univerzity osekvenoval genomy šesti sumaterských (Pongo abelii) a pěti bornejských (Pongo pygmaeus) orangutanů. Výsledky, které zveřejnil časopis Nature, naznačují, že k rozdělení došlo před 400 000 lety.

Větší překvapení však přinesl objev, že genom orangutanů je vysoce diverzifikovaný a přitom velmi stabilní. „Průměrný orangutan je – geneticky řečeno - mnohem různorodější než průměrný člověk,“ říká David Locke. Kupodivu vyšší úroveň genetické diverzity nenajdeme v padesátitisícové populaci bornejských orangutanů, ale u jejich příbuzných ze Sumatry, kterých zbývá pouhých sedm tisíc. Genetická diverzita s sebou nese vyšší životaschopnost, takže z hlediska záchrany druhu je to dobrá zpráva.

Genom orangutana a člověka se shoduje z 97 %, genom šimpanze a člověka z 99 %. Na rozdíl od lidského a šimpanzího genomu, který během času procházel intenzivními přestavbami, je genom orangutanů velmi stabilní a během posledních 15 milionů let nedělal prakticky žádné „kotrmelce“. Vědci to připisují malému počtu takzvaných Alu sekvencí – krátkých úseků DNA, které dokážou v genomu skákat z místa na místo a vytvářet tak nové varianty genů. Člověk vlastní asi 5000 specifických Alu sekvencí, šimpanzi jich mají kolem 2000 a orangutani pouhých 250.

Šimpanz | Foto: Corel GALLERY

Další překvapení číhající v orangutaním genomu zveřejnil časopis Genome Research. Autoři oddělené studie zde uvádějí, že malá část - asi 0,5 % - lidského genomu je příbuznější orangutanům než šimpanzům. Odráží to fakt, že v době, kdy se lidé a šimpanzi oddělili od společných předků, nesly oba druhy stejnou ancestrální DNA orangutanů. Tu pak během milionů let samostatného vývoje šimpanzi z neznámých důvodů ztratili, zatímco lidé si ji podrželi.

Zdroj: Nature, Genome Research

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme