Geologická trhlina znepokojuje obyvatele bolivijské metropole

Obyvatele bolivijského hlavního města La Pazu znepokojuje v posledních dnech 30 metrová geologická trhlina, která se na předměstí metropole začala otevírat. Příčiny jevu, který si vynutil evakuaci několika stovek obyvatel, odborníci zatím neumí objasnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útes Cal Orcko v Bolívii | Foto: untourdenotremonde.free.fr

V útrobách zlomu už zmizelo několik domů. Další obydlí začala v pondělí likvidovat těžká technika. Pro evakuované nechala radnice postavit provizorní tábor. Do geologicky nestabilní oblasti se obyvatelé nebudou smět vrátit.

"V La Pazu se nejedná o klasický tektonický zlom. Došlo k tomu, že na velkém svahu a na velice zvětralých a nesoudržných horninách se otevřel sesuv. Tento odtrh svahu se otevřel tak, že vznikla jakási dlouhá trhlina a od ní se neustálým rozšiřováním sune materiál do okraje La Pazu a tím způsobuje velice vážné a nepříjemné následky," řekl Rádiu Česko Petr Hradecký, odborník na latinskou Ameriku z České geologické služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatele bolivijského hlavního města La Pazu znepokojuje v posledních dnech 30 metrová geologická trhlina. Téma pro Petra Hradeckého, odborníka na latinskou Ameriku z České geologické služby.

Zlom se v bolivijské metropoli otevřel rychle - během čtyř dní. "V tomto případě je to běžné. Byl jsem kdysi svědkem, kdy se zlom otevřel během jedné noci. Otevření ale je jedna věc a rozšiřování zlomu je otázka dalšího postupu. To se děje pořád, protože ten matriál se pohybuje," přiblížil.

Vznik zlomů někdy provází zemětřesení. Předpovědět ho je ale podle Hradeckého velmi složité. "Samozřejmě v oblastech, které jsou seizmicky aktivní, existuje velice důkladný monitoring těchto pohybů," uvedl.

Katarína Brezovská, Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme