GM rostliny dobyly divočinu

Geneticky modifikovaným rostlinám se začalo dařit. Bohužel nejen na polích, ale také ve volné přírodě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlé řepkové pole

Rozkvetlé řepkové pole | Foto: Miroslav Tichák

V 90. letech minulého století američtí farmáři objevili výhody geneticky modifikovaných plodin a začali je pěstovat ve velkém. V loňském roce už na americké půdě rostla dobrá polovina všech transgenních rostlin, jaké existují. V případě Brazílie, což je druhý největší pěstitel GMO, je to jen 16 %. Výzkumníci z Arkansaské univerzity ve Fayetteville, kteří intenzivně zkoumají geneticky modifikovanou řepku olejku, tento stav označují za bezprecedentní.

Tým vědců z několika amerických univerzit zjistil, že dvě varianty transgenní řepky opustily pole a možná už před celou dekádou se vydaly dobývat americkou divočinu. Tyto rostliny obsahují transgeny, které je činí odolnými vůči zemědělským herbicidům jako je Roundup. Odolnost měla farmářům umožnit aplikaci nespecifických prostředků na hubení plevele a snížit tak množství herbicidů na polích.

Vědci studovali divoce rostoucí rostliny řepky ze severní Dakoty. Na 46 % zkoumaných míst objevili divoce rostoucí řepku a zjistili, že celých 80 % rostlin na těchto místech je transgenních. U některých rostlin vědci objevili ne jeden, ale hned dva transgeny. Multi-transgenní rostliny se přitom k farmářům ještě vůbec nedostaly, což naznačuje, že oba volně rostoucí kultivary se mezi sebou začaly křížit. „Zdivočelé“ transgenní rostliny řepky ze severní Dakoty jsou prvním známým případem, kdy geneticky modifikované plodiny úspěšně dobyly divočinu. Otázkou je, co bude následovat.

Zdroj: Nature News, Ecological Society of America

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme