Gorila Kamba přežila komplikovaný porod, mládě se ale nejspíš zachránit nepodařilo

Několik hodin bojoval tým odborníků o život gorily Kamby v pražské zoo. Na operační sál se dostala kvůli komplikacím při druhém porodu. Podle informací z facebookového profilu ředitele zoo Miroslava Bobka gorila operaci přežila. Mládě podle všeho zemřelo. Podrobnosti chce zoo zveřejnit až na pondělní tiskové konferenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorila Kamba po operaci | Foto: Miroslav Bobek

Čtyřicetiletá gorila Kamba začala rodit v podvečer a porod doprovázely velmi vážné komplikace. O gorilu se na operačním sále, který se nachází přímo v pavilonu goril, nedaleko jejich výběhu, staral tým více jak deseti odborníků. předních gynekologů a veterinárních lékařů. Dvě hodiny před půlnocí se Kamba začala probírat z narkózy.

Nejstarší pražská gorila má srdeční vadu, před šesti lety jí navíc při porodu zemřelo mládě. „Kambě po posledním porodu kolísá krevní tlak nahoru a dolů. Poslední dítě bylo v nesprávné poloze,“ dodala Vančatová.

Kamba pochází z kamerunských deštných lesů. Její smečku ale povraždili pytláci, takže se samička jako dvouletá dostala do lipské zoo. V Praze je od roku 2005, to už jí bylo 33 let.

Naposledy se v pražské zoo narodilo gorilí mládě loni před Vánoci. Jmenuje se Bilbo a jeho matkou je gorila Kijivu.

Kijivu je rovněž matkou Moji, která v současnosti čeká mládě ve španělské zoo, a Kiburiho. Její třetí potomek Tatu loni tragicky zahynul při hře s provazy.

V prosinci 2010 porodila mládě také Bikira. Svého potomka ale nepřijala a Tano tak putoval do gorilí školky v německém Stuttgartu.

Petr Sehnoutka, Pavla Firbacherová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme