Gorila Kijivu v pražské zoo porodila. Slavná Moja tak má dalšího sourozence

Pražská zoo má nový přírůstek. Gorila Kijivu porodila své páté mládě. Její asi nejznámnější mládě Moja, první nížinná gorila narozená v Česku, tak má dalšího sourozence. Podle mluvčího zoo Michala Šťastného jsou Kijivu i gorilí novorozeně v pořádku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kijivu | Foto: Khalil Baalbaki

Chovatelé původně termín porodu odhadovali na Štědrý den, nakonec se vše událo dřív. Porod proběhl dnes po 16 hodině a podle mluvčího zoo byl velmi rychlý. Krátce po něm Kijivu začala kojit a budovat si hnízdo. Otcem mláděte je samec Richard.

Malá gorila váží asi dva kilogramy. Pohlaví zatím není známé, nikdo k němu zatím nemůže. Dění ve výběhu mohou zájemci sledovat i online na webových stránkách zoo.

První mládě Kijivu, samice Moja, se narodilo v prosinci 2004. Bylo to historicky vůbec první mládě gorily nížinné narozené v Česku. Moja nyní žije ve Španělsku. V tamním parku parku Cabárceno je s novou tlupou od loňského listopadu. I ona čeká své první mládě.

Sameček Tatu, další mládě Kijivu, letos nešťastnou náhodou uhynul, když si zamotal hlavu do lan.

Pražská zoo v blízké době očekává ještě jednoho gorilího potomka. Zanedlouho má porodit samce Kamba. Pražská zoo pro ni připravila speciální sál, Kambě je totiž 40 a má potíže se srdcem. První příležitost mít vlastní mládě dostala až po příchodu do pražské zoo v roce 2005. Zabřezla, ale mládě při porodu v dubnu 2007 zahynulo. Samice při tom málem přišla o život.

O Kambu a malé novorozeně je připraveno postarat se najednou 15 lidí, kromě veterinářů také anesteziologové, gynekologové nebo chirurgové. Všichni doufají, že porodní sál ani místnost pro mládě nebudou potřebovat.

Oba porody – Kamby i Kijivu – spolu mohou souviset. „Myslíme si, že by ten proběhnuvší porod mohl uspíšit i porod Kamby, ale to je spekulace, nicméně zostřili jsme dohled,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Jaroslav Skalický, Klára Bílá, Pavla Firbacherová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme