Gorilí doktoři v akci. Ve Rwandě zachraňují jeden ohrožený druh za druhým

Časopis National Geographic se věnuje ohroženým druhům zvířat v africké Rwandě. Publicista Gary Strauss ve své reportáži z místa popisuje každodenní realitu boje za zachování rozmanitosti živočišných druhů na naší planetě. Svůj článek začíná příběhem veterináře Oliviera Nsengimana. Ten je podle autora hnací silou boje za záchranu jeřábů královských, žijících právě ve Rwandě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gorila

gorila | Foto: Robert Mikoláš

Mnoho ochránců přírody věnovalo svoji kariéru záchraně jednoho z ohrožených druhů. Ovšem veterináři Nsengimenovi se už před dovršením třicátého roku života podařilo pomoci se záchranou dvou živočišných druhů.

Brzy poté, co v roce 2010 obdržel titul v oboru veterinární medicíny, se stal členem organizace Gorilí doktoři - The Gorilla Doctors. Její členové si dali za cíl chránit kriticky ohrožené gorily, žijící v nížinách i horských oblastech Rwandy, Ugandy a Demokratické republiky Kongo.

Nejen gorily

Tento často diskutovaný osud afrických goril však zastiňuje jiný problém, týkající se rapidního poklesu populace jeřábů královských. V posledních čtyřech desetiletích se počet těchto velkých ptáků ve volné přírodě snížil o 80 procent, ve Rwandě na méně než 500 párů. Důvodem je zmenšování jejich teritoria a rozšíření pytláctví. Jeřábi královští jsou vyhledávaným zdrojem okrasného peří a vajec, která prý mají léčivé účinky.

Český přírodovědec objevil dosud neznámého krokodýla. Díky grantu ho pojede studovat do Konga

Číst článek

Už jako dítě, které vyrůstalo v pogenocidní Rwandě, byl Olivier těmito vzácnými ptáky fascinován. Často pozoroval jejich tance. Posílen zkušenostmi z pětileté praxe v neziskové organizaci The Gorilla Doctors a poznatky o jeřábech žijících v zajetí, cítil potřebu pomoci i těm, kteří žijí v divoké přírodě. „Uvědomil jsem si, že je důležité pomáhat i jiným druhům než gorilám. Protože kdybychom nic nedělali, ostatní druhy, kterými se nezabýváme, by vyhynuly,“ říká Nsengiman.

Komiks proti pytláctví

Vytrvale prosazuje vymýcení pytláctví, podporuje ochranu biotopů, navrací jeřáby ze zajetí zpět do přírody a snaží se o důslednější monitorování terénu. Aby zvýšil povědomí o tomto tématu mezi dětmi a mládeží, vydává komiksy tematicky zaměřené proti pytláctví. „Zatím se nám povedlo identifikovat a zaregistrovat 216 jeřábů. A 98 jedinců jsme navrátili do národního parku Akagera ve Rwandě,“ popisuje dosavadní úspěchy Olivier.

„Vidět jeřáby opět létat v jejich přirozeném prostředí, pozorovat, jak opět kladou vajíčka a mají malé, to mi dělá velikou radost. Před tímto záchranným programem, byli tito ptáci na pokraji vyhynutí. Teď je možné, že se jim zase bude dařit, že se budou rozmnožovat a žít v blízkosti lidí.“

Gorila východní je v Kongu lahůdkou. Na seznamu ohrožených druhů nahradila pandu velkou

Číst článek

Veterinář doufá, že se v příštím roce podaří vybudovat vzdělávací centrum a útočiště pro jeřáby. Mělo by být schopné pojmout až šedesát ptáků, kteří žijí v zajetí a kteří by bez pomoci člověka nebyli schopni přežít ve volné přírodě.

„Jen přemýšlet o tom, co všechno by se mohlo stát, je pro mne skličující. Když vím, že existuje ještě tolik dalších druhů zvířat, které potřebují naši pomoc. Chtěl bych být vzorem pro mladé lidi, sdílet své zkušenosti a šířit tuto zásadní myšlenku: Každý může převzít iniciativu a zasloužit se o zachování a ochranu našich přírodních zdrojů,“ uzavírá citátem rwandského ochranáře National Geographic.

ČRo Plus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme