Gorilí samec Tadao se vrací z Liberce do domovské ZOO Dvůr Králové

Libereckou zoo dnes opouští jeho dočasná chlouba, gorilí samec Tadao. Výběh ve Dvoře Králové, kde má trvalý domov, je už opravený, a tak vzácnou gorilu nížinnou čeká náročný transport.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorily nížinné Tadao a Shinda dočasně opustí ZOO Dvůr Králové | Foto: Jana Myslivečková

Budeme ronit krodýlí slzy. Mohutný, ale dobrácký Tadao bude liberecké zoo chybět, stejně tak jako gorilka Shinda, která brzy poletí do Moskvy. Zooložku Petru Bolechovou bavilo totiž pozorovat chování těchto lidoopů.

„Hlasové projevy, ale i mimika dobře vyvinutá u těchto primátů. Shinda přesně reaguje na chování Tadaa. Když ví, že se předvádí, jde mu z cesty a vyhýbá se mu,“ popisuje Petra Bolechová své svěřence.

Lákat Tadaa do transportní bedny na gorilí pochoutku, jako je třeba oblíbené západoafrické koření aframon, chovatelé dnes nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy transportu gorilího samce Tadaa z liberecké zoo sledovala i reportérka ČRo Ivana Barnáthová

„Tadao se musí uspat. On sám o sobě spontánně do bedny nevleze,“ konstatuje zoolog Luboš Melichar.

Uspání mohutného samce není vždy bez rizika. Anestezie u primátů probíhá podle Luboše Melichara stejně jako u lidí při operaci.

„Čas od času se někdy stane, že banální operace skončí velkým průšvihem. Ale věřme tomu, že všecko proběhne v pořádku,“ zahání obavy Luboš Melichar.

Po celou dobu transportu bude u Tadaa veterinář. Únavu po cestě pak gorilí chlap dospí odpoledne v nové expozici ve Dvoře Králové

Ivana Bernáthová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme