Gorilí sameček Tano se už zabydlel ve Stuttgartu

Nově narozený gorilí sameček Tano opustil pražskou zoo a zabydlel se ve Stuttgartu. Vedení zoologické zahrady se k přesunu mláděte odhodlalo proto, že matka Bikira o něj nejevila žádný zájem. O malého Tana se teď ve stuttgartské zoo nepřetržitě starají dvě chovatelky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorilí sameček Tano

Gorilí sameček Tano | Foto: Zoo Praha, Miroslav Bobek

Tano opustil pražskou zoologickou zahradu v náručí zdravotníka Miroslava Hmiráka, který o něj pečoval od narození. Mládě už se obešlo bez inkubátoru, a kvůli chladnému počasí se na cestu vydalo oblečené do čepičky a svetříku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osud gorilího mláděte Tana sleduje reportérka Alžběta Šírková

Ve Stuttgartu obývá společný pokoj se svými chovatelkami. Tato karanténa bude trvat 14 dní. Poté ho chovatelky začnou seznamovat s místními gorilami. Tano je ale zpočátku bude pozorovat z prostor pavilonu, které jsou vyhrazeny pouze pro něj.

„Bude vidět na dospělé i mladé gorily, bude s nimi moci navázat akustický kontakt. A již od počátku tam bude mít také parťáka, dvouletou samičku Claudii, která je momentálně integrovaná do té stuttgartské gorilí skupiny. Čili část dne již tráví s dospělými gorilami, část dne ještě tráví s chovateli. A tuto část dne bude trávit s Tanem,“ uvádí kurátor savců pražské zoo Pavel Brandl.

Malý Tano začne chodit asi v šesti měsících a právě v té chvíli se jeho výchovy ujme 48letá samice Mimi. Ta sice už mláďata mít nemůže, ale dosud neztratila mateřské pudy – narozdíl od Bikiry, která je postrádá. I tak ale chovatelé uvažují o tom, že by po určité době měla Bikira dostat šanci porodit dalšího potomka.

„Teď ji dáme antikoncepci a počkáme, až potomka znovu porodí Kijivu, aby Bikira měla šanci to okoukat, včetně porodu. A pak bychom jí dali další šanci,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Pražskou zoologickou zahradu ale opustí i další gorila, Moja, jejímuž přemístění do Španělska v říjnu zabránila rýma. Současná situace ale umožňuje, aby odcestovala už koncem listopadu. Původně se počítalo s jejím transportem až na jaře příštího roku.

mta, Alžběta Šírková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme