Gorilí samice Moja odletěla do Španělska za novou rodinou

Gorilí samice Moja dospěla. Za dva týdny jí bude 7 let a to je ideální věk na to, aby si založila svou vlastní rodinu. Z pražské zoologické zahrady se proto dnes vypravila speciálním letounem na sever Španělska do přírodního parku Cabárceno. Tady na ni čeká nová gorilí tlupa. Během čtyřhodinového letu samici doprovázejí ošetřovatelé a také speciální posádka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci letiště nakládají přepravní bednu s Mojou do letadla

Zaměstnanci letiště nakládají přepravní bednu s Mojou do letadla | Zdroj: ČTK

Ve speciální bedně začali ošetřovatelé z pražské zoologické zahrady nakládat gorilu do letounu. Přepravní klec přesunovali v ruzyňském hangáru po vysokozdvižné plošině. Prostor v letadle byl upraven přesně na míru.

„Muselo dojít k demontáži přepážky mezi prostorem pro cestující a předním cargo prostorem - k demontáži dvou sedadel a služebního sedadla pro palubní průvodčí, a pak už šlo jen o to, najít ten správný způsob, jak přepravní bednu uchytit, aby nedocházelo k pohybu za letu,“ říká kapitán letu Marek Týbl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odlet Moji sledovala redaktorka Petra Benešová

Moja dostala sedativa, aby v klidu zvládla celý čtyřhodinový let na sever Španělska.

"Moja je teď v transportce, nemůžeme říct, že je nadšená, nikdo není nadšený, když je v transportní bedně, ale z veterinárního hlediska je v současné době v pořádku a v pohodě. Každý transport je úplně jiný, každé zvíře reaguje úplně jinak,“ popisuje kurátor savců Pavel Brendl.

Gorilu nejprve čeká ve Španělsku několikadenní karanténa. Další dva roky ošetřovatelé odhadují, že bude samici trvat, než se úplně sžije s novou rodinou. "Moja letí do španělské tlupy právě včas," říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

ČTĚTE TAKÉ: Gorila Moja odletí do svého nového domova ve Španělsku

„Tak Moja už dospívá, za čtrnáct dnů jí bude 7 let, čili ona musí opustit svoji rodinu, aby dostala šanci na plnohodnotný život a na rozmnožování. Nechceme, aby Moja, která je mladá, brala antikoncepci, to se doporučuje dávat gorilím samicím až po prvním porodu.“

Letadlo by mělo na severu Španělska dosednout kolem 18. hodiny, pak ještě Moju čeká převoz do přírodního parku, kde začne žít s pětadvacetiletým samcem Nikym.

Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme