Halančík Kadlecův je nejrychleji dospívajícím obratlovcem na světě. Zjistili to vědci z Brna

Biologové z brněnské Akademie věd objevili v africkém Mozambiku ryby, které pohlavně dospívají už za 17 dní. Halančíci Kadlecovi jsou tak vůbec nejrychleji dospívajícími obratlovci na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Halančík mangrovový

Halančík mangrovový | Foto: public domain, Jean-Paul Cicéron

„Ty ryby jsou výjimečné rychlostí svého životního cyklu. Obývají dočasné tůně po celé Africe, které existují jenom během období dešťů, to znamená po dobu několika týdnů až měsíců. Nejen, že velice rychle dospějí, ale velice rychle také umírají. V přírodě je to proto, že jejich tůň vyschne,“ říká docent Martin Reichard z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky.

„Umírají také v zajetí, protože jsou geneticky naprogramováni k tomu, aby všechnu svoji energii vložili do rychlého růstu, rychlého dospívání, což je vždy na úkor něčeho, v tomto případě imunity nebo zachování nějakých životních funkcí,“ vysvětluje Reichard, člen vědeckého týmu, který halančíky objevil.

V přírodě se podle Reicharda dožijí halančíci jednoho až dvou měsíců, v zajetí to může u některých druhů být třeba až rok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Reichard z Akademie věd mluvil v Odpoledním Radiožurnálu o nejrychleji dospívajícím obratlovci na světě, halančíkovi Kadlecově

„Studujeme obecně proces stárnutí organismů a halančíci rychlým dospíváním a stárnutím jsou vynikajícím modelovým druhem. Zajímá nás, co vlastně je spojeno s procesem rychlého stárnutí. Že jsme mimochodem objevili, že tak velice rychle dospívají, to je jakýsi vedlejší produkt,“ objasňuje Reichard.

Vědecký tým kombinuje výzkum v přírodních podmínkách v Mozambiku s výzkumem v laboratoři.

„Díváme se na to, jakým způsobem přírodní podmínky a genetické pozadí ovlivňuje, jak rychle organismy stárnou, jaké změny v metabolismu se dějí během stárnutí. Halančíci jsou velice výhodní právě pro takové srovnávací studie,“ dodává Martin Reichard z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

dab, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme