Hojení ozónové díry může ohřát Antarktidu

Díra v ozónové vrstvě nad Antarktidou se neustále uzavírá, ale tím zřejmě starosti nekončí: podle nové studie s sebou toto zlepšení přináší i další oteplování jižní polokoule.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledová pokrývka (ilustr. foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Stephen Hudson

Ozónová díra nad Antarktidou byla dlouho považována za jedno z velkých environmentálních rizik. Novější studie ale poukázaly na existenci zpětné vazby, která Antarktidu v posledních dvaceti letech chránila před vlivem globálního oteplování. Podstatou zpětné vazby jsou aerosoly - tedy nepatrné částice rozptýlené ve vzduchu, které mají odrazivé vlastnosti.

Rychle vanoucí větry v oblasti pod ozónovou dírou z hladiny oceánu zvedají velká množství aerosolu s miliony částeček soli. Z nich se pak vytvářejí jasné mraky, které v létě odrážejí velkou část slunečních paprsků. Mraky tak podle vědců z Univerzity v Leedsu brání ohřívání povrchu a vyvažují vliv stoupajících teplot. Pokud je ale tato teorie správná, čekají Antarktidu větší problémy než dříve. Je pravděpodobné, že po zacelení díry se větry zklidní a oteplování jižní polokoule se kvůli vysokým emisím oxidu uhličitého urychlí.

Ozónová díra nad Antarktidou (stav k 26. srpnu 2009) | Foto: NASA, Ozone Hole Watch

Zdroj: University of Leeds

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme