Hollywood umí dát make-up i usychajícím trávníkům. Barví je na zeleno

Rozpraskaná půda, obavy z lesních požárů a nedostatek vody už měsíce trápí západoamerickou Kalifornii. Sucha si vybírají daň nejen na polích farmářů, ale i ve městech. Do boje s nedostatkem vláhy teď vyrazili i majitelé hollywoodských domů a rezidencí. Své vysušené trávníky začali barvit na zeleno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sekačka na trávník | Foto: Free Stock Photos

Stoprocentně bezpečný, netoxický a hlavně – zelený. Hollywoodské trávníky nabírají po měsících sucha svěží barvy. Stačí jeden zásah speciálního sprejovacího komanda a majitelé rezidencí ve vedry vysušené Kalifornii se můžou pyšnit předzahrádkami jako po jarním deštíku.

„Lidé jsou rádi, že i uprostřed sucha můžou mít krásný zelený trávník. A neplýtvat přitom vodou na zalívání ani nečelit pokutám," říká majitel firmy „Šťastný trávník" Drew McLellan, který nejhorší sucha v historii Kalifornie pojal jako šanci k podnikání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém trendu v Kalifornii, barvení trávníků na zeleno, mluvila Lenka Kabrhelová

Zatímco úřady tvrdě trestají plýtvání vodou, pěstěné trávníky usychají a zahradníci přicházejí o práci, byznys Drewa a jeho manželky jen vzkvétá.

„Barva na trávě vytváří ochrannou vrstvu a umožňuje tak rostlinám udržet déle vlhkost. Sluneční paprsky ani ultrafialové záření tak trávník tolik neničí," vyjmenovává Drew přednosti netradiční zahradnické kúry, která se podle něj nese v ekologicky šetrném duchu.

Známý nápis na kopcích nad Hollywoodem | Foto: PD Photo.org

Přírodní barva je vyrobená na rostlinné bázi a trávě poskytuje ochranu před téměr pouštní výhní.

Není to ale jen mezera na trhu, co Drewa vede ke zkrášlování skomírajících kalifornských zahrad. Částečně je to i sentimentalita a obavy, že by sytě zelené trávníky, známé zbytku světa třeba z filmů, mohly úplně zmizet.

Bonusy za šetrnost

Dramatická sucha vedla kalifornské úřady k tomu, aby obyvatele motivovaly k šetření vodou. Majitelům domků, kteří se rozhodnou osázet zahrady odolnějšími druhy rostlin anebo je vůbec vést v pouštním stylu, nabízejí výhodné dotace a slevy.

„Nechci se bát, že moje děti při každém proběhnutí na zahradě zakopnou o skálu nebo se skutálejí do kaktusů. To, že tu teď máme sucha, přece nemusí znamenat, že bychom se měli přestat těšit z pobytu na čerstvém vzduchu," vysvětluje svou motivaci Drew McLellan.

To, že je trávníková Potěmkinova vesnice hitem letošního podzimu v Kalifornii, kde uplynulý víkend teploty překročily i 40 stupňů Celsia, potvrzuje Drewova klientka Marta Gomezová z kalifornského města Santa Fe Springs:

„Všichni máme šetřit vodou a nasprejovaný trávník nemusíte tolik zalévat. Je to skvělý nápad. Už jsem přesvědčila spoustu sousedů," pochvaluje si majitelka šťastného trávníku, který má vydržet zelený příštího půl roku. I kdyby náhodou přišly deště.

Zahradní chodníčky | Foto: Pavel Chlouba

Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme