Hon na zahradní žraloky. Britští lovci krtků řeší, jak je zabíjet humánně

Vždy respektujte krtka, zní první pravidlo Britského cechu lovců krtků. Jeho výsostná pozice na osmibodovém seznamu naznačuje, jak důležitá je pro představitele starobylého povolání debata o tom, jak citlivě zabíjet malé savce. Návrat lovců krtků do Británie dal do kontrastu techniky ověřené staletími spolu s pohledem 21. století na zvířata a jejich práva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krtek (ilustrační foto)

Krtek (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, M. D. Hill

Jeff Nicholls o sobě mluví jako o "profesionálním lovci zahradních žraloků". Na svých stránkách popisuje chytání krtků jako vášeň, a ne pouhé živobytí. Spíše než okázalá prohlášení ale zápal zhruba padesátiletého Brita pro krtky dokládá jeho práce. Nicholls, který se krtkům věnuje od dětství, strávil v průběhu let hodiny a hodiny pozorováním toho, jak fungují nejrůznější pasti na jejich lapání.

Před 240 lety našli dřevaři u Kladna hromádku uhlí. Podle legendy pomohl i krtek

Číst článek

„Byl to dlouhý proces, ale stál za každou strávenou hodinu,“ popsal zjištění jednoho z nejznámějších britských lovců deník Guardian. Nicholls přišel na to, že žádná z dostupných pastí nezabíjí krtky hned. Zatímco pasti na myši dokážou hlodavcům zlámat vaz v průběhu sekundy, mlátí nejpoužívanější britské pasti krtky do břicha – příliš slabě na to, aby je zabily okamžitě, dost silně na to, aby jim způsobily vnitřní krvácení. Pasti také zvířata často chytají za čumák nebo za nohu. Výsledkem je pokaždé minuty až hodiny umírající zvíře.

Až do roku 2006 bylo nejobvyklejším způsobem, jak se vypořádat s britskými krtky, nastražit červy namočené v strychninu. Použití látky, která z těla zvířat ani po smrti nevyprchá a ohrožuje tak další zvířata, ale Evropská unie před jedenácti lety zakázala. A zákaz přinesl renesanci profesionálních lovců krtků.

Profese má na britských ostrovech bohatou tradici a jak uvádí Guardian, v 18. století byli lovci krtků placeni lépe než chirurgové. Postup své práce přísně tajili a předávali ho pouze svým potomkům. Dnes se o britskou populaci krtků, jež se odhaduje na více než 30 milionů, stará několik stovek lovců sdružených v několika rozličných organizacích. Jejich postoj k nejrůznějším „plašičům“ a jiným způsobům hubení drobných savců nejlépe nejspíš dokládá fakt, že podobně jako jejich předci pracují pouze s pastmi.

Boj Britů s krtky jde přitom daleko za ploty zahrádek. Legenda praví, že král Vilém III. zemřel na důsledky zranění, které utrpěl poté, co jeho kůň klopýtl na krtinci. Skotové poté prý připíjeli na "malého gentlemana v sametovém kabátku".

Díky letům zkušeností dokážou lovci na základě krátkého průzkumu odhadnout pohyb i počet krtků na zahradě. Jejich služby ale nejsou levná záležitost a stojí kolem 60 nebo až 80 liber (zhruba 1900 až 2500 korun) za zabití jednoho zvířete. Vyčistění zahrady může trvat i několik týdnů.

Důvodem sporu je způsob, jakým lovci krtků pracují. Po nastražení pastí totiž zahradu opustí a ponechají krtky svému osudu. Cech lovců krtků přísně prosazuje, aby jeho členové pasti kontrovali každý den, a rychle tak ukončili utrpění zvířat, která se do nich chytla. Členové dalších dvou organizací ale tvrdí, že denní kontrola všech pastí je příliš nákladná a finančně by lovce, kteří často obsluhují celý region, zruinovala.

„Lovec zahradních žraloků“ Nicholls v roce 2008 vyvinul upravenou past na krtky se silnější pružinou, která zvyšuje šanci krtků na rychlou smrt. Neexistuje ale žádné nařízení, které by stanovovalo nutnost používat ji. Nicholls se proto snaží prosadit zákonnou povinnost kontrolovat používané pasti alespoň jednou denně. Je to překvapivě nebezpečná úloha. „Už mi řekli, abych spal s jedním okem otevřeným, protože se může stát, že ucítím oheň,“ popsal lovec pro Guardian anonymní telefonát nejspíš od kolegy v oboru.

To, že jeho mise za lepší smrt pro krtky může být úspěšná, ale přiznávají i jeho oponenti. Duncan Emmett je zakladatelem Asociace profesionálních lovců krtků a je přesvědčen, že přísnější kontrola lovcům uškodí a krtkům zas tak moc nepomůže. „Nakonec to prosadí,“ říká o Nichollsovi přesto s tím, že celou věc nejspíš rozhodne měnící se veřejný postoj k právům zvířat. Do té doby mají lovci krtků nejspíš co dělat – se svou prací i vzájemným sporem. Ten je totiž tak velký, že se loni v listopadu dostal i na stránky deníku Wall Street Journal.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme