Hovězímu moru nejspíš odzvonilo

První nemocí, kterou se podařilo vymýtit z celého světa, byly pravé neštovice. Druhou se zřejmě v krátké době stane mor skotu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zelených pastvinách

Na zelených pastvinách | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Za nejnebezpečnější onemocnění turovitých savců, prasat a jelenů se považuje mor skotu - vysoce infekční onemocnění, které se projevuje horečkami, průjmy a výtokem z očí a nosu. Obvykle umírá až 80 až 90 % morem nakažených zvířat. Mor je ničivý i pro člověka - v rozvojových zemích, kde lidé závisí na svých stádech a hovězí dobytek využívají k obdělávání polí, jej často následují hladomory. Původcem moru je virus z čeledi Paramyxoviridae, který pochází z Asie a v letech 376 až 386 postihl Římskou říši. Později se rozšířil do Evropy, Afriky, na Blízký východ a indický subkontinent.

V roce 1994 byl zahájen program na eradikaci tohoto onemocnění, který zaštítila Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) se sídlem v Paříži. Program založený na hromadném očkování zvířat a dlouhodobém monitoringu byl úspěšný - v Asii se mor skotu naposledy objevil v roce 2000 a k vůbec poslednímu propuknutí nemoci došlo jen o rok později v Keni. Očkovací látka obsahuje oslabený živý virus, což znamená, že jak očkovaná, tak nakažená zvířata mají pozitivní testy protilátek. K tomu, aby vědci mohli posoudit, jestli nemoc skutečně zmizela, proto musí od posledního očkování uběhnout dva roky. Část této lhůty je už za námi a odborníci z OIE předpokládají, že během příštích 18 měsíců budou moct eradikaci onemocnění oficiálně oznámit. Už nyní jsou ale přesvědčeni, že mor skotu v současné době neexistuje.

Zdroj: Nature News, OIE

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme