Hryzec je v Británii ohrožený druh, tamní ekologové se snaží o jeho návrat do přírody

Mezi nejohroženější britské savce paradoxně patří hlodavec, kterého lze jinde v Evropě najít běžně. Hryzec vodní, považovaný za největšího středoevropského hraboše, obývá pobřeží říček, řek, jezer a rybníků. Ekologové ve Spojeném království se druh snaží zachránit tím, že ho znovu vysazují do přírody. Stovka hryzců vodních se zabydluje ve svém novém domově právě v těchto dnech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hryzec vodní

Hryzec vodní | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Peter Trimming

„Hryzci dřív obývali většinu britských vodních toků, jenže v posledních 40 letech zmizelo možná až 95 procent jejich populací. Dnes se vyskytují jen v několika malých lokalitách,“ popsal pro BBC Alastair Driver z Britské agentury pro životní prostředí.

Hryzec se ve Spojeném království stal obětí industrializace, intenzivního zemědělství či znečištění životního prostředí. A uškodilo mu také zavlečení nového predátora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britští ekologové se snaží o návrat hryzce vodního do přírody. Natáčela o tom Tea Parkanová

„Není pochyb o tom, že za jejich vymíráním je několik faktorů. Přišli o svá přirozená stanoviště a do volné přírody se dostal norek,“ podotkl Driver.

Konkrétně se jedná o norka amerického, tedy druh, který Britové chovali na kožešinových farmách.

Aby se podařilo hryzce v Británii zachránit, je podle ekologů potřeba dostat populace norků amerických pod kontrolu. To je však obtížné, protože tento živočich nezpůsobuje žádné ekonomické škody například zemědělcům, a málokdo si ho proto všímá.

Ekolog Mark Robinson věří, že se situace s hryzcem nakonec obrátí – jak se to už ostatně podařilo v Cornwallu. „Máme tu spoustu lidí, kteří na tom problému tvrdě pracují a chtějí se postarat o to, že tu hryzci nevymřou,“ uvedl Robinson.

Organizace National Trust, která se zabývá ochranou britských památek a přírody, tentokrát vypustila asi stovku v zajetí odchovaných hryzců vodních u jezera Malham v Yorkshiru.

Okolí ledovcového jezera je jedinečné svou faunou i florou, hryzci tam kdysi žili a norka amerického tam už nikdo dlouhá léta nepozoroval.

Ekologové doufají, že už za pár dní si hlodavci začnou hrabat své nory. Jejich působení prý umožní rozšíření vzácných druhů rostlin. A samotní hryzci se stanou součástí potravního řetězce tím, že rozšíří jídelníček sovy pálené nebo vydry říční.

Tea Veseláková, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme