Hryzec je v Británii ohrožený druh, tamní ekologové se snaží o jeho návrat do přírody

Mezi nejohroženější britské savce paradoxně patří hlodavec, kterého lze jinde v Evropě najít běžně. Hryzec vodní, považovaný za největšího středoevropského hraboše, obývá pobřeží říček, řek, jezer a rybníků. Ekologové ve Spojeném království se druh snaží zachránit tím, že ho znovu vysazují do přírody. Stovka hryzců vodních se zabydluje ve svém novém domově právě v těchto dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hryzec vodní | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Peter Trimming

„Hryzci dřív obývali většinu britských vodních toků, jenže v posledních 40 letech zmizelo možná až 95 procent jejich populací. Dnes se vyskytují jen v několika malých lokalitách,“ popsal pro BBC Alastair Driver z Britské agentury pro životní prostředí.

Hryzec se ve Spojeném království stal obětí industrializace, intenzivního zemědělství či znečištění životního prostředí. A uškodilo mu také zavlečení nového predátora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britští ekologové se snaží o návrat hryzce vodního do přírody. Natáčela o tom Tea Parkanová

„Není pochyb o tom, že za jejich vymíráním je několik faktorů. Přišli o svá přirozená stanoviště a do volné přírody se dostal norek,“ podotkl Driver.

Konkrétně se jedná o norka amerického, tedy druh, který Britové chovali na kožešinových farmách.

Aby se podařilo hryzce v Británii zachránit, je podle ekologů potřeba dostat populace norků amerických pod kontrolu. To je však obtížné, protože tento živočich nezpůsobuje žádné ekonomické škody například zemědělcům, a málokdo si ho proto všímá.

Ekolog Mark Robinson věří, že se situace s hryzcem nakonec obrátí – jak se to už ostatně podařilo v Cornwallu. „Máme tu spoustu lidí, kteří na tom problému tvrdě pracují a chtějí se postarat o to, že tu hryzci nevymřou,“ uvedl Robinson.

Organizace National Trust, která se zabývá ochranou britských památek a přírody, tentokrát vypustila asi stovku v zajetí odchovaných hryzců vodních u jezera Malham v Yorkshiru.

Okolí ledovcového jezera je jedinečné svou faunou i florou, hryzci tam kdysi žili a norka amerického tam už nikdo dlouhá léta nepozoroval.

Ekologové doufají, že už za pár dní si hlodavci začnou hrabat své nory. Jejich působení prý umožní rozšíření vzácných druhů rostlin. A samotní hryzci se stanou součástí potravního řetězce tím, že rozšíří jídelníček sovy pálené nebo vydry říční.

Tea Parkanová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme