Izraelskou uhelnou elektrárnu ohrožují přemnožené medúzy

Do chladicího systému izraelské uhelné elektrárny Hadera, která leží na pobřeží Středozemního moře, se dostaly tisíce medúz. Pracovníci elektrárny s mořskými tvory zatím úspěšně bojují - za hodinu odchytávají asi tunu medúz a vynášejí je na skládku, přesto elektrárně hrozí výpadek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

medůzy

medůzy | Foto: Hana Hikelová

„Když medúzy vniknou do naší elektrárny, mohou způsobit vážné problémy. Z těl medúz se vytváří gel, který zablokuje kondenzátor, přeruší kondenzování páry a v kritických případech může elektrárně zabránit ve výrobě elektřiny,“ říká pracovník elektrárny Nachum Plaumbaum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Medúzy.mp3

Izraelské pobřeží je každé léto zaplavené medúzami. Jejich počet zvláště v posledních letech výrazně roste. Elektrárna Hadera, která používá na ochlazování reaktorů mořskou vodu, nasála i medúzy.

„Elektrárnu postavili asi před 30 lety a v té době nebylo tolik medúz, jako v posledních letech, kdy jejich počet dramaticky stoupá. A s tím elektrárna nepočítala,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Izraeli Nataša Dudinská.

Existuje několik teorií, proč počet medúz roste. Jednou z nich je skleníkový efekt, který způsobuje oteplení moře a medúzám se v teplé vodě daří. Další je znečištění Středozemního moře a častým důvodem je i lovení ryb. Úbytek ryb má za následek přemnožování medúz.

Na konci června došlo k podobnému případu ve skotské jaderné elektrárně, která musela být odstavena.

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme