Jak se prala tyrannosauří mládež

Kostra jménem Jane je podle paleontologů z Northern Illinois University dokladem těžkých bojů, které spolu sváděli nedospělí tyrannosauři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horní čelist a nosní kosti obsahují otvory, které jsou zřejmě památkou na traumatické poranění způsobené kousnutím jiného dravce | Foto: Joe Peterson, Northern Illinois University

V roce 2001 byla v Montaně objevena kostra nedospělého tyrannosaura, která navzdory nejasnému pohlaví dostala jméno Jane. Horní čelist a nosní kosti obsahují otvory, které jsou zřejmě památkou na traumatické poranění způsobené kousnutím jiného dravce. Hladká tkáň kolem otvorů po zubech vypovídá o tom, že Jane poranění utrpěla dlouhá léta předtím, než zahynula. Otázkou ale je, jaký tvor se Jane kdysi zakousl do čenichu.

Krokodýla nebo dospělého tyrannosaura paleontologové na základě tvaru rány vyloučili. Naopak si všimli, že tvar přesně odpovídá čelistem samotné Jane, což je dovedlo k závěru, že útočníkem byl jiný nedospělý tyrannosaurus. Jane ještě nedosáhla pohlavní dospělosti, takže motivem útoku pravděpodobně nebyla sexuální kompetice. Spíš se jednalo o pranici, ve které mladí tyrannosauři bojovali o dominantní postavení nebo teritorium. Podobné chování - a také podobná poranění - dnes můžeme pozorovat například u mladých krokodýlů.

Nedávno se ukázalo, že otvory po zubech mohou být v případech některých tyrannosaurů pozůstatky parazitárního onemocnění způsobeného prvokem Trichomonas gallinae. Jane se to ale podle vědců netýká - parazité zanechávají otvory v dolní čelisti, ale u Jane se díry nacházejí na tváři a na nose.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme