Jak svést pandu velkou

Pandí samičky svádějí své druhy nejen pachem, ale také pisklavým voláním, které se nese na dlouhé vzdálenosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panda velká | Foto: public domain

Pandy velké (Ailuropoda melanoleuca) žijí osaměle, ale o příslušnících opačného pohlaví mají přehled. Zanechávají za sebou pachové značky a mají neobvykle širokou škálu hlasových projevů - od bručení, nářku a poštěkávání až po pronikavé pisklavé volání. To sice lidskému uchu nezní právě libozvučně, ale pandí samečky přivádí do varu. Etology ze zoologické zahrady v Atlantě zajímalo, jestli se toto pisklavé volání nějak liší v době, kdy jsou samičky připraveny k páření. Něco podobného bylo zatím pozorováno jen u lidí. Dřívější studie totiž ukázaly, že ženské hlasy jsou pronikavější v době, kdy jejich majitelky mají ovulaci.

Vědci zaznamenávají hlasové projevy samiček pand z Wolong National Nature Reserve v Číně a porovnávali je s hladinou hormonů, podle které mohli určit datum ovulace. Výsledky studie ukázaly, že v době plodné a neplodné fáze cyklu se hlas pandy zřetelně liší - v době ovulace je pisklavé volání delší, hrubší a samice je opakuje mnohem častěji. Že tento druh volání nezůstává bez odezvy, si vědci ověřili na pandách chovaných v zoo, kterým pouštěli nahrávky hlasů samic. Zjistili, že samečci věnují daleko větší pozornost těm hlasům samic, které zrovna měly ovulaci.

Panda velká | Foto: Smithsonian National Zoological Park

Zdroj: Science NOW, Proceedings of the Royal Society B

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme