Jak vypadá dobře obrněný plž

Inženýři, kteří se zabývají tvorbou ochranných pancířů, našli nový zdroj inspirace - odolného hlubokomořského plže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Crysomallon squamiferum

Crysomallon squamiferum | Foto: Massachusetts Institute of Technology

Plž s vědeckým jménem Crysomallon squamiferum byl objeven v hloubce 2420 metrů pod hladinou Indického oceánu. Jeho domovem je bizarní svět kolem hydrotermálních komínů zvaných černí kuřáci, které vyfukují horkou vodu zbarvenou sloučeninami síry. Plži zde čelí nejen extrémním teplotám vody s vysokou kyselostí, ale také útokům krabů, kteří se třeba celé dny pokoušejí klepety rozdrtit ulitu plže.

Není proto divu, že "domečky" těchto plžů jsou výjimečně odolné a jako takové přilákaly pozornost inženýrů z Massachusettského technologického institutu. Výsledky jejich studie ukazují, že ulita hlubokomořských plžů má několik "vychytávek", které brání jejímu prasknutí či proděravění. Za nejdůležitější vědci pokládají komplikovanou strukturu ulity, která se skládá ze tří vrstev.

Hydrotermální komín | Foto: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration

Spodní vrstva je z uhličitanu vápenatého, prostřední tvoří organický materiál a ve svrchní vrstvě ulity najdeme částice sulfidu železnatého. Tím se hlubokomořský plž velice liší od jiných měkkýšů, kteří mají povrch schránky z kalcifikovaného organického materiálu. Poznatky o výjimečných vlastnostech jeho ulity chtějí vědci uplatnit při vývoji nové generace pancířů určených k ochraně lidí i vozidel.

Zdroj: PNAS, MIT

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme