Jaro přijde už brzy, předpověděl svišť Phil. Po vylezení z nory neviděl svůj stín

Podle pensylvánského sviště Phila už brzy přijde jaro. Zvíře počasí předpovídá od roku 1887. Od zahájení tradice se mu zatím podařilo sladit svůj odhad s meteorologickou předpovědí jen sedmnáctkrát. Přesto se těší velké popularitě a slavnostního rituálu se v americkém městečku Punxsutawney každoročně účastní několik tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svišť Phil | Foto: licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic, Alessandro M.

Ke sviští noře na Gobblerově kopci se pravidelně upírají i pohledy milionů televizních diváků po celých Spojených státech.

Postup Philova „věštění“ je jednoduchý. Když je na Hromnice zataženo a svišť nevidí svůj stín, bude zbytek zimy mírný a jaro přijde brzy. Pokud je naopak slunečno, zima potrvá dalších šest týdnů.

Rituál probíhá za asistence seriózních pánů v dobových oblecích s vysokými cylindry. Počasí svišť Phil předpovídal poprvé v roce 1887 a během své kariéry získal status celebrity.

Zatykač za chybnou předpověd

Když před třemi lety zasáhla Colorado sněhová vánice, která zavřela dálnice a zrušila stovky letů, vydal prokurátor na zvíře zatykač a žádal trest smrti. O Philově obvinění tehdy informovala i celostátní americká média.

Svišť měl klíčovou úlohu i ve filmu z roku 1993, který se v českém překladu jmenuje Na Hromnice o den více. Jeho důležitost nesnižuje ani fakt, že je na plátně více k vidění herec Bill Murray.

Sviští klub z Punxsutawney veřejnost neustále přesvědčuje, že od roku 1887 předpovídá stále tentýž Phil, ačkoli se svišť průměrně dožívá 6-8 let. Phil má ovšem každé léto vypít kouzelný punč, který mu život prodlouží vždy o sedm let.

Punč je pro něj zřejmě citlivou záležitostí, za prohibice prý pohrozil, že pokud mu nedají napít, potrvá zima celých 60 týdnů.

Jaromír Marek, Lenka Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme