Jed mořských plžů je lepší než morfin

Lidem, kteří trpí neuropatickými bolestmi, by mohlo pomoci nové, velmi silné analgetikum. Jeho složení vychází z jedu mořských plžů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Homolice používají k ochromení kořisti jed konotoxin

Homolice používají k ochromení kořisti jed konotoxin | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, User:Haplochromis

Některé poruchy nervového systému mohou vyvolávat neuropatické bolesti. Na rozdíl od bolestí, která provázejí poranění, tyto pocity nemají žádný ochranný efekt a lékaři je považují za patologické. Tlumení neuropatické bolesti vyžaduje silná analgetika, jako je vysoce návykový morfin nebo gabapentin, který byl vyvinutý pro léčbu epilepsie. Jako alternativu vědci navrhovali jed konotoxin, který najdeme u mořských plžů homolic (Conus). Je to „koktejl“ různých peptidů, které blokují nervový přenos. Plži jej používají k ochromení kořisti, ale u savců malé dávky jedu působí jako velmi účinné analgetikum.

Zatím jediný lék odvozený od konotoxinu se jmenuje ziconotid a má jedno zásadní slabé místo: rozkládají jej enzymy v lidských slinách a střevech. Musí být proto podáván speciální pumpou, která se chirurgicky implantuje do břišní stěny. Australští vědci z Queenslandské univerzity nicméně oznámili, že se jim podařilo problém příliš chatrných molekul překonat. Pracovali se syntetickou verzí molekul konotoxinu, kterou enzymy obvykle začaly užírat od konců. Vědci proto na oba konce přidali molekuly aminokyselin, které se na sebe navázaly a celou strukturu tak zacyklily do kruhu. Tím vznikla verze, která odolává enzymům, ale zachovává si silné analgetické účinky. Testy na pokusných zvířatech ukázaly, že při orálním podání je nový lék 100× účinnější než gabapentin. „Protože je lék tak účinný, bude pacientům stačit jen velmi malá dávka a tím se sníží riziko vedlejších účinků,“ říkají vědci.

Zdroj: Angewandte Chemie

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme