Jihočeští vědci opět vyrazili zkoumat rostliny do Himalájí

Skupina vědců Akademie věd z Českých Budějovic vyrazila na další expedici do indického regionu Ladakh v Himalájích. Ve vysokých nadmořských výškách budou zkoumat rostliny a také vliv globálních změn klimatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stádo v údolí mezi Ladakhem a Zanskarem

Stádo v údolí mezi Ladakhem a Zanskarem | Foto: Karel Wolf

Jsou to právě jihočeští vědci, kteří v Ladakhu v Himalájích objevili desítky nových rostlinných druhů. Výzkum tam započal bývalý vedoucí botanického institutu Leoš Klimeš. Ten je od poslední výpravy do Ladakhu v roce 2007 nezvěstný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihočeští vědci opět vyrazili zkoumat rostliny do Himalájí

„Leoš se zaměřoval na popsání flóry této málo známé oblasti a my se snažíme jít více do detailů. Zabýváme se více ekologií a ekofyziologií vybraných druhů a jejich adaptacemi na nepříznivé podmínky,“ říká vedoucí výzkumu Jiří Doležal.

„Jedeme do Himalájí zkoumat rostliny na absolutní horní hranici rozšíření, to znamená rostliny, které rostou v šesti tisících metrech a dokonce i malinko výš. Snažíme se pochopit faktory, které dovolují rostlinám přežít v těchto drsných podmínkách,“ vysvětluje.

Výprava je v pravém slova smyslu mezinárodní, jejím členem je totiž italský botanik Francesco De Bello.

„Předpokládá se, že klimatické změny hodně ovlivní právě tyto velmi chladné regiony. Zaznamenali jsme dramatický ústup ledovců. A právě v oblastech s vysokou nadmořskou výškou pozorujeme větší vliv stoupání teploty,“ řekl Českému rozhlasu.

Výsledky pak jihočeští vědci porovnají s pozorováním svých kolegů z francouzského Grenoblu, kteří sledují vývoj flóry ve francouzských Alpách.

Martin Hromádka, Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme